Veszélyes nyilvánosság

2016. október. 24. Hangoskodó
Veszélyes nyilvánosság

Odrobina Kristóf - kommunikáció és médiatudomány szak, II. évfolyam

Fotóalbum a világhálon 

Egyre több országban kénytelenek a hatóságok felhívni a szülők figyelmét a felelősségteljes közösségi média használatára, mivel a gyermekek panaszai szerint szüleik túl sok olyan képet tesznek közzé, amelyek számukra kínosak és zavarba ejtőek lehetnek barátaik előtt. Egy osztrák családban annyira elfajultak a dolgok, hogy a szülőket beperelte tizennyolc éves lányuk. A kínos családi fotókkal való visszaélés nem csak a gyerek későbbi életét keserítheti meg, de számos komoly veszély forrása is lehet.

Egy brit tanulmány során megállapították, hogy a szülők évente átlagosan kétszáz fotót tesznek közzé gyerekeikről, így tíz éves korukra több mint ezer fotó is szerepelhet a világhálón. A szülők számára viszonylag újdonságot jelent a közösségi háló megjelenése, és határozott meggyőződésem, hogy az újdonság varázsa okozza azt, hogy nem gondolnak bele, milyen következményei lehetnek, ha ész nélkül tárják a világ elé fotók százait gyermekeikről. Egyrészt a gyerekek privátszféráját sértik meg, hiszen valljuk be őszintén: senki nem szeretné, ha az egész világ - de legfőképpen barátok és ismerősök – látnák, hogyan fürdették egy-két évesen, vagy ahogyan három-négy éves korban önfeledten és meztelenül rohangált az udvaron, esetleg egy-egy teli pelenkával pózol éppen.

Franciaországban komoly lépéseket tettek az ügy érdekében, és az ottani szabályok szerint akár börtönbüntetés is lehet egy-egy ilyen eset vége. Míg a francia hatóságok egyelőre csak figyelmeztetnek a jogi következményekre, addig egy tizennyolc éves osztrák lány beperelte szüleit, mert állítása szerint túl sok zavarba ejtő és kínos képet tesznek közzé az egyik közösségi oldalon. Ha a lány megnyeri a pert, akkor szülei kártérítést kénytelenek fizetni. A felháborodás teljes joggal megillet minden gyermeket, hiszen a szülők hajlamosak eltekinteni gyerekeik korától, és esetenként még huszonévesen sem veszik komolyan fiaikat és lányaikat. A kínos fotók és a magánszféra eltűnése miatt a gyerekek életkörülményei később jelentősen megváltozhatnak, ami esetleg mindennapos stresszhelyzetbe kergetheti a fiatalokat.

A zavarba ejtő képek nem csak a gyerekek lelki világára lehetnek hatással, hanem komoly veszélyek forrása is lehet. Gondoljunk bele például abba, hogy minél több adat vagy fotó van jelen a világhálón egy személyről, annál könnyebb a személyazonosságát ellopni, amely ma már egyáltalán nem földtől elrugaszkodott és ritka bűntény. Ennél fogva bárki lehet Odrobina Kristóf, és bárki bárhol elkövethet olyan bűncselekményeket, amelyeknél a hatóságok Odrobina Kristófhoz vezetik vissza a szálakat. A személyazonosság ellopása mellett komoly fenyegetést jelenthetnek az olyan elmezavaros emberek, amelyek az internet ilyen lehetőségeit kihasználva juthatnak el egy-egy személyhez, akár gyermekhez.

Egy szülőnek sokkal felelősségteljesebben kellene használnia a közösségi oldalak tengernyi lehetőségeit, hiszen saját magát és családját kockáztatja egy-egy apró ártalmatlannak tűnő, de meggondolatlan lépéssel a világhálón. A jogi következmények minden esetben elkerülhetők lennének, ha a szülők először nyíltan megbeszélnék gyermekeikkel, hogy hol húzódik a határ a gyerekkori fotókat illetően.

Kodolányi János Egyetem

Cím: 1117 Budapest, Prielle Kornélia u. 47-49.

Kodolányi János Egyetem
Cím: 8000 Székesfehérvár, Rákóczi u. 25.

Kodolányi János Egyetem
Cím: 5900 Orosháza, Gyopárosi út 3/f.

Impresszum | Szerzői jogok | Etikai kódex | Médiaajánlat