Utazzatok a Szabadság Expresszel

2014. június. 23. Hangoskodó
Utazzatok a Szabadság Expresszel

Biltsik Barbara írása - nemzetközi tanulmányok szak, III. évfolyam

Rendszerváltás 25 – Express Your Freedom

„Vegyél részt nemzetközi pályázatunkon, s utazz velünk két héten keresztül olyan események helyszíneire, melyek megváltoztatták Európát!” olvasható a Freedom Express  elnevezésű nemzetközi társadalmi és oktatási program felhívásában.

A freedom express 2014. augusztus 29-e és szeptember 14-e között nyolc, 1989 előtt a keleti blokkhoz tartozó, városon megy keresztül, hogy egy rendhagyó történelmi utazás keretében felidézzék a demokratikus átmenet időszakát. A résztvevők jelképesen ismét ledönthetik  a berlini falat, átvághatják a vasfüggönyt vagy tárgyalóasztalhoz ülhetnek Varsóban.   

A szerelvény augusztus 29-én indul Gdanskból, és Varsón, Budapesten, Temesváron, Sopronon, Pozsonyon, valamint Prágán keresztül ér Berlinbe.  

Ha 18 és 28 év közötti vagy, érdekel, hogyan zajlott le a rendszerváltás, és szeretnél egy nemzetközi program részese lenni más egyetemistákkal együtt, akkor nincs más dolgod, mint jelentkezni a Szabadság Expresszre. Igyekezz, hiszen június végéig van lehetőségd erre.

A „Szabadság Expressz” az ENRS (Emlékezet és Szolidaritás Európai Hálózata) idei nagy projektje a rendszerváltás 25. évfordulója alkalmából.  2014 őszén az ENRS egy vonatot tervez indítani Gdańskból, hogy az Szlovákiát, Romániát, Magyarországot, Ausztriát, Csehországot és Németországot átszelve végül Brüsszelbe érjen. A vonaton pályázat útján kiválasztott egyetemista korú fiatalok fognak utazni, emellett a szerelvény  mozgó  kiállításként  is  működik.

Az utasok a téma szakértőitől hallhatnak előadásokat az út során, ezen kívül a megállóhelyeken különböző rendezvényekkel, koncertekkel, filmvetítésekkel emlékeznek meg a rendszerváltás helyi vonatkozású eseményeiről.  A programban lesznek street-art akciók, városi kalandtúrák, közös filmvetítések, találkozások a volt ellenzékiek képviselőivel és minderről egy blogot is létrehoznak.

Húsz kreatív, kíváncsi, szenvedéllyel teli, a szabadsággal egyidős (18-28 év között) személyt keresnek; egyrészt művészeket, akik a közösségi tevékenységekben aktívak, másrészt humán érdeklődésű diákokat – mondta el az Emlékezet és Szolidaritás Európai Hálózata Titkárságának igazgatója, Rafał Rogulski. A jelölteket egy nemzetközi zsűri fogja értékelni. Az utazókat egész idő alatt egy filmes csoport kíséri, akik dokumentálják a résztvevők tevékenységét, a történelmi személyiségekkel való találkozások tapasztalatait és az emlékhelyek látogatása alatt átélt érzelmeket.

A fiatal művészek mellett egy multimédiás kiállítás is utazik Európában, amely a szabadsághoz vezető különféle utakat mutatja be Kelet-Közép-Európában. A bemutatóra szeptemberben kerül sor Varsóban, majd ezt követően Budapesten és Berlinben. Az installáció nyolc térbeli blokkból áll, amelyek fényképek és dokumentumok, valamint az 1939-1991 közötti főbb történelmi események bemutatására szolgálnak. A kiállítást a következő két év során számos európai ország vendégül látja, s elérhető lesz a program internetes oldalán is.

Ha mindez felkeltette az érdeklődésed és részletesebb információkra vágysz, akkor a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Archívum /RETÖRKI/ honlapján érdemes még körbenézned: (http://www.retorki.hu/menu/szabadsag-expressz)

Ha csak figyelemmel szeretnéd kísérni az eseményeket, akkor a www.freedomexpress.enrs.eu címen találsz folyamatosan frissülő információkat.

Itt megtalálhatóak a toborzásról szóló részletes információk, egy 1989-1993 közötti eseménynaptár, a rendszerváltás legjelentősebb szereplőinek életrajza, túlélőkkel készített interjúk, a különböző országokban élő történészek, politológusok, szociológusok rendszerváltásról szóló elemzései, s még a demokratikus átmenettel foglalkozó filmekről, zenéről, és irodalomról is lehet olvasni. A „Freedom Express” kampányt ez az angol nyelvű internetes portál kíséri.

Természetesen nem maradhat ki a nagyszabású programból a népszerű közösségi portál sem. A „Made in 89” elnevezésű (www.facebook.com/madeineightynine) face profilon keresztül a szervezők igyekeznek válaszolni arra a kérdésre, hogy mi lett volna akkor, ha 1989-ben már létezik a Facebook.  A kommunizmus európai bukásának idején, fiktív hősök „élőben” kommentálják a demokratikus átalakulás folyamatát Lengyelországban, Magyarországon, az akkori Csehszlovákiában, Romániában, az NDK-ban és a volt szovjet tagköztársaságokban. Ez az új rajongói oldal főleg azokhoz szól, akik a lehallgatott telefonbeszélgetések és a két csatornás, fekete-fehér televíziós adások valóságát csak az elbeszélésekből ismerik.

A programra előzetesen jelentkezni lehet Dr. Zachar Péter Krisztián tanszékvezetőnél emailben a zacharpeter@kodolanyi.hu címen a nevetek és neptun kódotok megadásával, illetve egy előzetes motivációs levéllel, amelyben leírjátok a rendszerváltással kapcsolatos élményeiteket, tapasztalataitokat, esetleg eddigi, e téren végzett kutatásaitokat, közösségi munkátokat. Gyertek és jelentkezzetek minél többen, legyetek ti is részese a rendszerváltásnak. Én biztos jelentkezem, hiszen ilyen csak egyszer adódik az életben.

Kodolányi János Egyetem

Cím: 1117 Budapest, Prielle Kornélia u. 47-49.

Kodolányi János Egyetem
Cím: 8000 Székesfehérvár, Rákóczi u. 25.

Kodolányi János Egyetem
Cím: 5900 Orosháza, Gyopárosi út 3/f.

Impresszum | Szerzői jogok | Etikai kódex | Médiaajánlat