A mentori óra is része a Kodolányi János Főiskolán tavaly szeptemberben elindított PIQ&LeadTM felsőoktatási modellnek, amelynek során például látogatásokat teszünk különböző médiumok szerkesztőségébe. Legutóbbi látogatásunk során, március 25-én a Tilos Rádiót ismertük meg.
A Tilos Rádió 1991. augusztus 21-én kezdett sugározni Budapesten a 95,5 MHz-en. Ez volt az első magyar független és az első harmadik típusú, azaz közösségi, szabad rádió, valamint egy joghézagnak köszönhetően a rendszerváltozás első szamizdatja.
Kalózrádióként vált ismertté, s mivel az induláshoz a Tilos az Á nevű egykori, legendás találkahely szolgált bázisként, innen kapta a rádió a nevét. 1993 nyarán felfüggesztette az illegális sugárzást, és stúdióalapítási engedélyért folyamodott a hatóságokhoz, amelyet 1995 tavaszán megkapott. A budapesti, 90,3 MHz frekvenciára kiírt pályázatot 2002 őszén nyerte el.
***
MTI, 2015.február 12.: „Második indulóként a frekvenciát jelenleg is használó Tilos Kulturális Alapítványt is nyilvántartásba vette a fővárosi 90,3 MHz-es hullámsáv hasznosítására kiírt pályázaton a médiatanács - közölte az MTI-vel a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH). Jelezték: ehhez arra volt szükség, hogy más, frekvenciahasznosításra jelentkező pályázókhoz hasonlóan alakilag érvényes ajánlatot nyújtson be, amit az alapítvány a hiánypótlási felhívást követően teljesített.”
Esti programként tervezte meg Dr. Balázs Eszter, a mentortanárunk a tádiólátogatást, a Corvin Mozinál találkoztunk hatkor, és innen mentünk a Tilos Rádió székhelye felé. Ezúttal csak négyen voltunk, illetve a mentorunk. A bérházak dzsungelében, az egyik lépcsőházban találtuk meg a Tilos Rádió bejáratát. Matricák és poszterek sokasága mutatta, hogy nem csak egy álmos iroda rejlik mögötte.
Érkezésünk a legtermészetesebb dolog volt számukra, látszott, hogy rengeteg kíváncsi hallgató fordult meg erre, és ült azokba a nagy fotelekbe, amelyekbe mi. Körülöttünk félhomály, a falak, mintha egy napló oldalai lettek volna, különböző események, személyek nyomait viselték. Nem volt egy tenyérnyi hely sem, ami nem lett volna kiszínezve. És közben halkan szólt a rádió.
Leült közénk Csabai Gábor – Papó -, a Tilos Rádió ügyvezetője, és mesélt a rádió történetéről, sikereiről. Ez egy olyan hely, ahol nem hivatásos rádiósok is kaphatnak műsoridőt, ha kitartóak és jó műsorral drukkolnak elő. A sok ötletnek és önkéntesnek köszönhetően nem is hallhatunk ismétlést a műsorok között.
Bepillanthattunk a stúdióba, ahol a technikus és a műsorvezető egymás mellett ülnek, egy légtérben. Monitorokon keresztül figyelik az élő adás közben a chatdobozt, amibe álnéven is írhat bárki, azaz a műsorok interaktívak.
Itt búcsúztunk el a Tilos csapatától, és tértünk vissza a Corvin-negyed utcáira. Egy olyan rádiós formát ismerhettünk meg, amiről ritkán hallani. Ha te is beszállnál az adás folyamatába, látogass el a tilos.hu-ra vagy ha merész vagy lépj be a stúdióba és add elő az ötleted.