Kóródi Brigitta - kommunikáció és médiatudomány szak, III.évfolyam
Valentin nap és amit tudni érdemes róla
A Valentin napot ugye nem kell már senkinek sem bemutatnom. De talán akadhatnak olyanok is, akiknek újat tudok mondani. Egy biztos, ezen a napon sokan néznek meg egy-egy romantikus filmet, a szerelmesek igyekeznek együtt tölteni a szabad idejüket, és akármerre nézünk, mindenhol a piros szín dominál, többnyire szívecske formában.
A február 14. már a magyarok szívében is Szent Valentin napja, a szerelmesek ünnepe. Az ünnep névadója Szent Bálint (Valentin, Valentinus) volt, aki a szerelmesek, lelki betegek és az epilepsziával élők védőszentjeként is ismert. Azonban nem mindig volt ez így. Maga az ünnep Amerikából származik, és a XX. század második felétől kezdve tudjuk azt, hogy mit is jelent valójában.
Szent Valentin, azaz Bálint történetét többféleképpen is ismerhetjük. Az egyik legelterjedtebb legenda szerint Szent Valentin papként szolgált Claudius császár ideje alatt, aki bebörtönözte őt, mert ellenezte döntését, amely megtiltotta a fiatal férfiaknak, hogy házasodjanak. Valentin azonban nem csak ellenezte, hanem titokban segített a fiataloknak összeházasodni, ha azok kéréssel járultak hozzá.
A legenda úgy tartja, hogy Szent Valentin rabsága alatt összebarátkozott a börtönőr vak lányával. Valentin pedig a hite erejével a vak leánynak visszaadta a látását. Mielőtt február 14-én kivégezték volna, búcsúüzenetet küldött a lánynak, amelyet így írt alá: „A Te Bálintod.”
Egy másik elmélet szerint a Valentin nevet sokan összetévesztették a szerelem jelentésű normann-francia galantin szóval, így vált Bálint a szerelmesek védőszentjévé.
Az ókorban február közepe összefüggött a szerelemmel és a termékenységgel. Hiszen az emberek ekkortól már a tavaszt várták, ami egyértelműen hozza magával az újjászületést és a természet újraéledését. Ezért, mint egyéb más pogány vallást, az egyház igyekezett magáénak tudni. Így az V. század idején február 14-ére jelölték ki Szent Bálint ünnepét.
Ha a magyar hagyományokat vesszük alapul, azt sem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy amíg nálunk még nem volt Valentin nap, addig a farsang töltött be hasonló szerepet. Hiszen a népi hagyományban a farsangi időszak nem csak a tél elüldözését jelentette, hanem a szerelem, a pár választás, az eljegyzések és a lakodalmak ideje is volt.
Egy biztos, ma már egyre nagyobb teret kap világszerte a Valentin nap, amikor is rohanó világunkban kicsit lelassíthatunk és megemlékezünk a szeretetről és szerelmünkről. Ezen a napon mindenki valamivel nagyobb figyelmet szentel kedvesének, és ez így van jól.
A Valentin napot lehet kedvelni és lehet utálni, azonban ha jól megnézzük sokkal összetettebb és mélyebb a jelentése ennek a hagyománynak, mint az elsőre gondolnánk. Nyilván azoknak is igazuk van bizonyos szemszögből, akik nem látják másnak, mint a fogyasztói társadalom újabb őrületének. De az a vélekedés is elfogadható, hogy a Valentin nap igazából a szeretetről szól, amit akár egy egyszerű gesztussal kifejezhetünk, de a szeretet jegyében együtt töltött idővel is. A legfontosabb üzenet, amit ez az ünnep sugall, hogy ne féljünk kimutatni a másik iránti szeretetünket.