A Kodolányi János Egyetem hagyományosnak számító, tavaszi tematikus hetének székesfehérvári nyitóprogramját a Miniszterelnökség Civil és Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Helyettes Államtitkárságával együttműködve tartották ma a Hiemer házban. „A civil szervezetek szerepe és lehetőségei Magyarországon című előadáson Szalay-Bobrovniczky Vince civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár, Turi László, az Élet Mentőcsoport elnök-parancsnoka és társa, Smile mentőtacskó, valamint Kecskés Péter, a Civil Kapcsolatok és Társadalmi Konzultáció Főosztályának vezetője vett részt.
Dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere köszöntőjében kiemelte, szeretnék elérni, hogy a fiatalok is egyre nagyobb számban vállaljanak feladatokat a civil szféra munkájában. Ehhez a célkitűzéshez nyújt segítséget az államtitkárság civil szervezetek tevékenységét bemutató egyetemi kurzusa, amely szeptembertől a Kodolányi János Egyetemen is bevezetésre kerül.
A Miniszterelnökség Civil és Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Helyettes Államtitkársága a KJE-n indítja el szeptembertől „A civil szervezetek szerepe és lehetőségei Magyarországon. Miért érdemes fiatalon is civil közösségekben tevékenykedni?” című kurzust. A kurzus fő célja, hogy megismerjék a hallgatók a civil szférát, kedvet kapjanak ahhoz, hogy ők maguk is valamilyen társadalmi hasznot nyújtó szervezetet alapítsanak vagy munkát vállaljanak egyesületekben, alapítványokban.
A bemutatkozó előadásra került most sor a Kodolányi tematikus hetének keretében.
Szalay-Bobrovniczky Vince a KV-nak elmondta, az eddigi tapasztalataik azt mutatják, hogy a felsőoktatásban tanulók fogékonyak a civil szervezetek tevékenységét, gazdálkodását, lehetőségeit bemutató kurzus iránt.
„Miskolcon, Gödöllőn és a Közszolgálati egyetemen nagyon jó számokat produkáltunk a szabadon választható szemináriumokon való részvételt illetően. A Miniszterelnökség finanszírozza az együttműködéseket, fontos számunkra, hogy minél több fiatal érdeklődését felkeltsük. A Kodolányi kiváló egyetem, és nagyon jól indult el az együttműködésünk” – mondta Szalay-Bobrovniczky Vince.
Dr. Kovács László, a KJE oktatási rektorhelyettese az egyetemi lap kérdésére kiemelte, hogy a fiatal felnőttkor az az időszak - az életkori sajátosság is az -, hogy az ember elkezd felelősséget érezni a társadalom iránt is. Ha fiatal felnőttkorban olyan helyzetben találják magukat a hallgatók, amelyeket civil szervezetek munkájában megtapasztalhatnak, akkor ez a felelősségvállalás, mint kompetencia erősödik és talajt fog. Vélhetően ők is aktív résztvevői - segítői, véradói, önkéntesei - lesznek a civil társadalomnak. Az önkéntesség egyébként nagyon fontos, ma már számos olyan ország van, ahol munkavállalás lényeges eleme a társadalmilag hasznos önkéntességben való részvétel. Hozzátette, a kurzus résztvevői komoly szakmai ismereteket kapnak a civil szervezetek működtetésének jogi hátteréről, gazdálkodásáról, pályázati lehetőségeiről. A mostani tematikus heti program keretében az Élet Mentőcsoport tevékenységének bemutatása jól példázta azt a sokrétű, összehangolt munkát, amely a tíz életmentő szakember és a négy mentőkutya felkészülési, szervezési, utaztatási, mentési és egyéb feladatait jelenti.
Virágh Ildikó