Cseh Adél - kommunikáció és médiatudomány szak, I. évfolyam
Premierajándék
Sajátos megközelítésben állította színpadra Csányi Sándor a Thália Színházban a Premierajándék című darabot. Az előadás Oscar Wilde világhírű vígjátékát, a Lady Windermere legyezőjét dolgozza fel. A színdarab a próbafolyamatot vezeti le, többek között azt, miként zajlottak a próbák, hogyan ütemezték a felkészülést.
Az előadás vígjátékként, szórakoztató jelleggel került színre. Már a kezdés is az előadás része, amikor Csányi Sándor, a rendező köszönti a nézőket, majd besétál az egyik szereplő, s megkérdezi, hogy miért beszél az üres székeknek. Erre csak annyi a válasz: „Gyakorlom a szövegem”. Lényegében azonnal kiderül, hogy egy különleges darabot fogunk látni. Igyekeznek a próbafolyamat minden mozzanatát a nézők elé tárni, néhány szereplőnél ott van a forgatókönyv, látható a crew, akik mozgatják a színpadi kellékeket, egyszóval minden, ami alapesetben a kulisszák mögött van jelen. A szereplők rendkívül jól alkalmazkodnak a darab formájához, teljes mértékben átjön a nézők számára, hogy ez egy próba, amelyet az üres nézőtérnek adnak elő. A folyamatos megszakítások ellenére nem csorbul a történet íve, benne vagyunk nézőként a sztoriban, mi magunk is részesei vagyunk a produkció megszületési folyamatának. Hogy mi teszi izgalmassá, kerekké a darabot? Talán a kulisszák mögötti titkok lelepleződésének illúziója, talán a köznapi voyeurizmus, ugyanakkor felsejlik a színház titokzatos világa mögött a rendező, a színészek, a összes darabon dolgozó személy szenvedélyes „munkája”, a színpadon folyó alkotói folyamat nehézsége. A tét pedig nem más, mint a mindent elsöprő és vágyott siker.
Érdekes élmény azzal szembesülni nézőként, hogy valaki nem tudja a szöveget, ügyetlenkedik, vagy nem akkor lép a színpadra, amikor kellett volna. Boldogan elhisszük, hogy Csányi a szemünk láttára rendezi meg a darabot, hogy a színészek előttünk igyekeznek megformálni a karaktereket, hogy valóban egy próbafolyamat részesei vagyunk, és olyan pillanatokat élhetünk át, amelyeket a nézők alapesetben soha.
A szereplők közül Bán Bálint, Mózes András, Szabó Erika, Tamási Zoltán és Vida Péter a Thália Színház társulatának tagjai, míg Csányi Sándor, Domokos László és Szamosi Zsófia vendégművészként vannak jelen a színdarabban. Úgy érzem, a darab sikerre ítéltetett.
Bizton ajánlhatom az előadást a fiatal korosztálynak és az idősebbeknek egyaránt, hiszen Csányi Sándor rendkívül összetett darabot állított színpadra, amelyben minden szereplő jól teljesített. A kikapcsolódásra vágyó színházrajongók januárban két alkalommal is jegyet válthatnak a Thália Színház Premierajándék című előadására.