Szeretetpillanat február 14-én

2021. február. 13. Hangoskodó
Szeretetpillanat február 14-én

Muckstadt Szabina - kommunikáció- és médiatudomány szak, I. évfolyam


A Valentin-nap az 1990-es évektől vált Magyarországon népszerűvé


Ha február 14, akkor Valentin-nap, az év egyik legromantikusabb napja. Rózsából készült macik, szivecskés lufik, romantikus, gyertyafényes vacsorák (a pandémia miatt most szigorúan otthon), eljegyzések, boldog párok az utcán, instagramon, facebookon és az összes létező social media platformon. Nagyjából erről szól az össznépi ünneplés, amit számontartanak mindazok, akiknek ez fontos, míg sokan vannak, akik nem vesznek róla tudomást. Nézzük meg, honnan is ered a Valentin-napi ünnep, mi is a kiindulópont.  

Az első tisztázandó kérdés, hogy Valentin vagy Bálint nap. Február 14-ét, a szerelem ünnepét sokan úgy tartják számon, mint Valentin napot, holott a mi naptárunk szerint ez valójában Szent Bálint napja. A két ünnep azonban ugyanaz: Bálint ugyanis a Valentin név magyar megfelelője. Csupán arról van szó, hogy nyugati hatásra a Valentin nap elnevezés vált divatosabbá. Az ünnepek azonban ugyanazon szent nevéhez kötődnek, és ugyanarra az ókori ünnepre vezethetők vissza.

Az ókori Rómában a február 14-e körüli napokban tartották Lupercalia (vagy Februa) elnevezésű vallási ünnepet. Az ünnep célja az volt, hogy kiengeszteljék a farkas alakú, rosszindulatú Lupercus istent. A fiatal leányok Júnó, a házasság istennőnek templomába mentek, szerelmi jóslatért, míg az ifjúk tombolát húztak a még hajadon nők neveivel. 

Érdekesség, hogy ugyan a Bálint-nap pontos eredete homályba vész, azonban a pogány és a keresztény hit hagyományai is egyaránt nyomot hagytak benne. Valentine püspök, a katolikus egyház szentje, ezen a napon halt mártírhalált. A „bűne” az volt, hogy amikor II. Claudius császár elrendelte, hogy a katonaérett férfiak ne házasodhassanak, ő titokban mégis összeadta a házasulni vágyó fiatalokat. Halála előtt levelet írt szerelmének, a börtönőr lányának, amelyet úgy szignált: "From your Valentine" - „A Te Valentinod”. Ez később az angol nyelvterületen annyira elterjedt, hogy sokan így írják alá a mai napig Valentin-napi üdvözlőjüket.

Mint sok másik ünnepnél, ennél is szinte országonként változnak a szokások. A legalapvetőbb és legelterjedtebb, hogy a férfiak virágot vesznek kedvesüknek, erre a legalkalmasabb a vörös rózsa. Ez a szín a szeretetet és szenvedélyt jelképezi. Más színű rózsák is népszerűek, de érdemes figyelni arra, hogy a színük valami más jelentést is hordozhat. A fehér rózsa alapvetően a melankolikus pillanatokhoz illik, a sárga rózsa szimbólikus jelentése pedig a barátság. A hölgyek Valentin-napi eszköztárában benne lehet egy romantikus vacsora, amivel biztosra mehetnek a meglepetést illetően.

Érdemes körülnézni az ázsiai országokban is, hogy ott milyen különleges hagyományok jellemzik ezt a napot. Japánban például február 14-én a hölgyek csokoládéval ajándékozzák meg imádottjukat, de akár férfi munkatársaikat, barátjaikat, ismerőseiket is. Napra pontosan egy hónappal később, a White Day- nek, vagyis Fehér napnak nevezett napon, viszonzásként aprósüteményt kapnak ajándékba. Dél-Koreában a Valentin nap és a White Day mellett van egy Black Day (fekete nap) is: aki február 14-én és március 14-én sem kapott ajándékot, az április 14-én „gyászolja” ezt, és csadzsangmjont vagyis feketebab-szósszal készített tésztát eszik.

A Valentin-nap ünnepe egyébként az 1990-es évektől kezdődően vált Magyarországon népszerűvé. Noha ez a nap korábban kevésbé számított hangsúlyosnak, számos babona, hiedelem és néphagyomány kapcsolódik hozzá. A szokások nagyrésze a fiatal lányoknak segített abban, hogy megtalálják, vagy éppen meghódítsák jövendőbelijüket. Ilyen például az, hogy a lányok Bálint-nap előtti éjfélkor a temetőbe mentek, hogy megláthassák leendő férjüket. És ha ez nem segített, akkor egy babérlevelet raktak a párnájuk alá, hogy álmukban megjelenjék a szerencsés jelölt.

Az is megfigyelhető, hogy nem csak a szerelmesek ünnepelnek ezen a napon. Finnországban például a Valentin-napot a „barátság” napjaként ünnepelik, és képeslapot küldenek vagy kisebb ajándékot adnak át egymásnak a barátok. Valójában örülhetünk annak, hogy eggyel több alkalmunk van az ünneplésre, a Valentin-nap alkalmat nyújt arra, hogy a barátok, családtagok meglepjék egymást, szenteljenek néhány „menetrenden kívüli” szeretetpillanatot egymásnak a napi rohanásban. Végeredményben miről is kellene szólnia a Valentin-napnak, ha nem a szeretetről.

 

Kodolányi János Egyetem

Cím: 1117 Budapest, Prielle Kornélia u. 47-49.

Kodolányi János Egyetem
Cím: 8000 Székesfehérvár, Rákóczi u. 25.

Kodolányi János Egyetem
Cím: 5900 Orosháza, Gyopárosi út 3/f.

Impresszum | Szerzői jogok | Etikai kódex | Médiaajánlat