Semmi nem lesz soha többé olyan, mint azelőtt

2020. április. 06. Hangoskodó
Semmi nem lesz soha többé olyan, mint azelőtt

Tóth Fanni – televíziós műsorkészítő szak, I. évfolyam

"Feladatinterjú anyával"


A covid-19 vírus okozta járvány megváltoztatta az életünket. Tanácstalanok, időnként elkeseredettek vagyunk, hiszen bezártak az iskolák és a legtöbb munkahely is home office-ba küldi a dolgozóit. A Kodolányi János Egyetem - hasonlóan a többi felsőoktatási intézményhez – átállt a távoktatási módszerre. Tanulunk most is, de nem találkozhatunk egymással, az egyetemista lét ezzel végképp átalakult.  Ez az interjú is a médiafeladatok része, úgy választhattunk beszélgetőtársat a járvány témájában, hogy lehetőleg ne kelljen elmennünk otthonról. Én édesanyámnak tettem fel a kérdéseimet. Édesanyám, Wynnik Erika szerint a járványt követően soha, semmi sem lesz többé olyan, mint azelőtt.

 

A jelenleg fennálló helyzet hogyan változtatta meg az életed?

Főleg a társas kapcsolataimban okozott nagy változást, úgy érzem, beszűkült az életterem. Keveset járok el itthonról, kerülöm közösségi helyeket. Viszont sokkal több időt tölthetek veled az egyetemen bevezetett online oktatásnak köszönhetően.

Azt tanácsolják, hogy nagyon vigyázzunk idősebb családtagjainkra, mi is bevezettünk néhány óvintézkedést. Beszélnél ezekről?

 A családunkban a nagyszülők vannak a legnagyobb veszélyben a koruk és a betegségük okán is, ezért valóban őket próbáljuk a leginkább megvédeni. Hónapokkal előre bevásároltunk nekik, beszereztük a gyógyszereiket, sehova nem engedjük őket menni. Ha meglátogatjuk őket – ahogyan egyébként itthon is –, odafigyelünk a fertőtlenítő szerek használatára, sokat szellőztetünk, takarítunk.

Mennyiben változott meg a munkád, a munkaidőd?

A sok helyen most bevezetett home office számomra nem újdonság, mivel én eddig is nagyrészt itthon dolgoztam könyvelőként.  Túl nagy változás ebben nincs. Ugyanakkor az ügyfeleim igénylik az egyébként szokásos kapcsolattartást. Megpróbálok minden ügyféllel online kapcsolatban lenni, a minimálisra csökkentettem a személyes találkozásokat.

Milyen következményekkel számolhatunk a gazdasági életben?

Az általam könyvelt kisebb cégeknél is már érezhető a negatív hatás. Ha esetleg hónapokig elhúzódik a járvány, akkor világviszonylatban és nálunk is hatalmas gazdasági válságra és munkanélküliségre lehet számítani. Egész iparágak kerülhetnek a csőd szélére, főleg akik lakossági szolgáltatásra épülnek, vagy külföldi behozataltól függenek.

Szerinted milyen hatásai lesznek a járványnak később az emberekre nézve?

Azt hiszem, ha vége lesz a járványnak, semmi sem lesz soha többé olyan, mint azelőtt.

Ezt hogyan érted?

Az emberek átértékelnek sok mindent, egyrészt kényszerből másrészt a bezártság miatti frusztráció miatt is. Rájönnek, mi igazán fontos az életben, és mi az, ami nem. Megváltoznak a fogyasztási, vásárlási szokásaik is. Azt gondolom, nem vesznek majd felesleges dolgokat, jó esetben felértékelődnek a családi és az emberi kapcsolatok, tudván milyen fontos ez a nehéz időkben. Megtanuljuk értékelni a dolgokat.

Milyen érzéseket kelt benned a helyzet?

A legerősebb bennem a bizonytalanság, és ezt valamennyien ugyanúgy érezzük. Nem tudhatja senki meddig tart a járvány, és mit kell még kibírnunk, mindenki a családja egészségéért, biztonságáért és a megélhetéséért aggódik a legjobban. Másrészt fura megélni egy olyan helyzetet, amit csak legfeljebb történelemkönyvből szeretnénk tanulni vagy újságban olvasni róla. Most a saját bőrünkön tapasztaljuk meg azokat a kilátástalannak tűnő helyzeteket, amelyeket legfeljebb katasztrófa filmekben láthattunk korábban. 

Kodolányi János Egyetem

Cím: 1117 Budapest, Prielle Kornélia u. 47-49.

Kodolányi János Egyetem
Cím: 8000 Székesfehérvár, Rákóczi u. 25.

Kodolányi János Egyetem
Cím: 5900 Orosháza, Gyopárosi út 3/f.

Impresszum | Szerzői jogok | Etikai kódex | Médiaajánlat