Somodi Bettina írása – andragógia szak, III.évf.
Kodolányi Art Gallery
A Kodolányi Art Gallery kiállítása a KJF Budapesti Oktatási Központjában jelenleg is megtekinthető. Ez az újító szellemű kezdeményezés lelkes jelenlegi és régebbi diákok, valamint Dr. Tarbay Gabriella tanárnő sikeres együttműködésének bizonyítéka.
A kiállítás két harmadéves szervezőjével, Szlabey Mátéval és Simkó Gergellyel az Art Gallery kapcsán beszélgettem.
Honnan ered az Art Gallery létrehozásának ötlete, illetve mi az elsődleges célja?
Simkó Gergely: A kiállítás célja, hogy a hallgatók főiskolai kereteken belül tekinthessenek meg egy kiállítást, ezzel növelve az esélyét annak, hogy kedvet kapjanak egy másik kiállítás megtekintésére, illetve hogy felkeltsük az érdeklődésüket a művészetek és a műkereskedő specializáció iránt. Reméljük, hogy ez a kezdeményezés megtetszik az alsóbb éves hallgatóknak és legközelebb ők fognak hasonló kiállítást szervezni.
Kik állítanak ki a Gallery keretein belül?
Szlabey Máté: Kiállítóink a Kodolányi János Főiskola hallgatói közül kerültek ki, illetve a Magyar Rézkarcoló és Litográfus Művészek Egyesülete is támogatta kezdeményezésünket.
A képek elhelyezése speciális. Miért ilyen beállításban láthatjuk az alkotásokat?
Szlabey Máté: A képek elhelyezésénél próbáltunk egy hullámvonalat kialakítani, így folyamatosan fenntartható a figyelem. Ez egyfajta rendszert biztosít a képek elhelyezésének a tanultak és a kiállításokon eddig tapasztaltak alapján.
Beszéljünk kicsit a szervezési feladatokról, a kiállítás előkészületeiről. Mennyi időt szántatok az előkészületekre, illetve milyenfeladatok előzték meg a tárlatmegnyitót?
Simkó Gergely: Körülbelül egy hónappal a megnyitó előtt kezdtünk hozzá a szervezéshez, felkerestük kiállítóinkat és megterveztük az esemény lebonyolításának részleteit. Csapatmunka folyt, mindenkinek megvolt a saját feladata, mindenki kivette a részét a szervezésből.
Milyen nehézségekbe ütköztetek a szervezés során, ha egyáltalán volt ilyen?
Simkó Gergely: Némiképp gondban voltunk a határidő betartásával, de szerencsére sikerült kihozni az adott időből a legjobbat. Illetve a kiállítás engedélyezéséhez szükséges papírmunka is az utolsó pillanatra maradt, de végül ez is szerencsésen megoldódott.
Egy speciális technológiát alkalmaztatok a kiállítás élvezetesebbé tétele céljából. Mi ez?
Simkó Gergely: A kiállításon számos alkalommal találkozhatnak a látogatók QR - kódokkal, ezeket az arra alkalmas készülékekkel és alkalmazásokkal lehet beolvasni, ami majd átirányítja a felhasználót egy internetes címre, ahol a kódhoz tartozó információk jelennek meg. A/4-es lapra QR - kódokat nyomtattunk, az egyik egy híres művet jelenít meg, a másik kettő pedig a művész önéletrajzát angol és magyar nyelven. Ezek mellett a művész egy idézete is látható, és QR - kóddal ez is megjeleníthető angolul. Négy oldalon vannak ezek a kódok, minden oldal más témával. Ez az egész a kiállító-terem plafonjáról lóg alá.
Készültetek egy különleges kvízzel, hogy be tudjátok vonni interaktív formában is látogatóitokat a kiállításba. Mondanál erről valamit?
Simkó Gergely: A játékban négy-öt fős csapatok vesznek részt, csapatonként egy-egy segítővel, akik rendelkeznek QR - kód olvasására alkalmas készülékkel. A játék az előző egyéni teszt kitöltésével elért pontokon alapul. A pontokat átszámítjuk játékpénznek, ill. zsetonnak, a résztvevőket pedig véletlenszerű csoportokra osztjuk. Így minden csoport a hozott különböző összeggel, az összesített pontokkal fog gazdálkodni. Projektorral kivetítünk a kérdésekhez egy-egy „képet”, majd feltesszük a hozzájuk kapcsolódó kérdést.
Mit gondoltok mennyire aktuális ez a kezdeményezés, mire számítotok?
Szlabey Máté: Nagyon reméljük, hogy sikeres lesz a Kodolányi Art Gallery és a jövőben is sor kerül még ilyen kiállításokra. Szeretnénk hagyományt teremteni és teret engedni a diákok kreativitásának.