Jungvirt Erika írása - nemzetközi tanulmányok, II. évf.
Fiatal Politológusok Találkozója kilencedszer
A Lakitelek Népfőiskolán október 25-27 között került megrendezésre a IX. Fiatal Politológusok Találkozója (FiPoliT), „A démonizálás színterei” címmel. A kétnapos programot Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke nyitotta meg, aki Lakitelek történetéről beszélt a hallgatóságnak.
Nagy kérdés, hogy mennyiben érzékelik a magyar és a közép-európai valóságot, a politika történéseit ma a fiatal társadalomtudósok - mondta Lezsák Sándor az immár kilencedik alkalommal megrendezett nagyszabású programon.
Prof. Dr. Simon János politológus, a KJF egyetemi tanára „Így indult a FiPoliT” címmel tartott kiváló előadást, amelyet meghallgathattak azok a nemzetközi tanulmányok szakos kodolányisok is, akiket Simon professzor magával vitt Lakitelekre.
Nagy hatással volt ránk Boros Bánk Levente „Ellenségkép a politikában” és Dr. Fricz Tamás „A magyar jogállamiságot és demokráciát megkérdőjelező vélemények” című előadása.
Érdekes témával foglalkozott Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezérigazgatója, aki „A média és a valóság határán – torzítások a média világában” címmel tartott előadást.
Beke Sándor pszichológus „Önismeret és kampánytechnika” című előadása mind tematikájában, mind stílusában érdekes és izgalmas volt. Az utóbbi hetek egyik legnagyobb médiavisszhangot kiváltó aktuálpolitikai kérdését boncolgatta Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója és Zsigó Róbert országgyűlési képviselő. A bajai hamisítási botránnyal kapcsolatos vitaindító ugyancsak nagyon érdekes volt.
Nyakas Szilárd, a Magyar Rádió főmunkatársa „Bevezetés a démonizálásba a last minute viták tükrében”tartott rendkívül színvonalas előadást.
Mi, „kodolányisok” húszan vettünk részt a rangos találkozón, ahol a délutáni előadássorozatban magunk is tarthattunk előadásokat. Marengo Alessandro, Tóth Katalin Alexa, és jómagam képviseltük főiskolánkat előadással, amelyeknek szövege kötetben is meg fog jelenni.
A fiataloknak, akik az ország minden részéről eljöttek ide, közös céljuk volt, hogy kicsit belássanak a színfalak mögé. Az előadók különleges légkört teremtettek azzal, hogy bennfentesként kezelték a hallgatóságot, és ezáltal úgy világították meg a részleteket, ahogy azt más közegben sosem hallottunk volna, vagy sosem értettünk volna meg. Az előadások zöme interaktív módon zajlott, bárki szabadon hozzászólhatott a témához vagy elmondhatta véleményét, ami külön pozitívum volt. De ami a legfontosabb, hogy az itt hallottak elindítottak bennünk olyan gondolatokat, amelyeket ha továbbszövünk az évek során, akkor talán megalapozhatunk egy méltó utánpótlást a szakmának.
A hétvégi program sikerén felbuzdulva eldöntöttük, hogy a 10. Fipolit szervezését szívesen elvállalnánk.