Odrobina Kristóf - kommunikáció és médiatudomány szak, I. évfolyam
Alátét a poháron, sörözés befejezve
A festői szépségű Prága mindössze néhány óra utazás alatt elérhető Budapestről. A cseh fővárost évek óta – főleg tavasszal - tömegesen látogatják meg magyar turisták, akik a két ország pénzneme közötti kedvező árfolyamkülönbség miatt is szívesen választják úti célnak. Autóval alig több, mint öt óra utazással kell számolni, vonattal körülbelül hét óra az út, de naponta több menetrend szerinti járat is közlekedik már Budapest és Prága között. Leggyorsabban repülővel érhetjük el a cseh fővárost, azonban közvetlen járat hiányában négyszer-ötször annyit kell fizetnünk a három óra utazásért és egy átszállásért.
A városban különleges módon találkozik a történelem és a modern kor, a városnézést érdemes a Vencel-tértől kezdeni. Igaz, itt jelenleg felújítás zajlik, s ugyanez vonatkozik a tér melletti Ferencesek kertjére is. Prága, a kilenc dombra épült főváros legrégebbi városrésze az Óváros, ahol letűnt idők macskaköves utcáin sétálhatunk. A város központjának tartott téren éjjel-nappal nagy a nyüzsgés. A legfeltűnőbb látványosság itt a Husz János-szobor, amelyet 1915-ben készítettek mártírhalálának ötszázadik évfordulójának alkalmából. Nem kevésbé lenyűgöző a csillagászati óra, amelynek segítségével a napokat és az évszakokat is nyomon követhetjük. Az óra figurái minden egész órában megmutatják rituális játékukat; a Halál meghúzza a lélekharangot, előbukkan Krisztus az apostolokkal és a kakas kukorékolni kezd. Az építmény másik végét az Óvárosi hídtorony zárja.
Az Óvárost és a Moldva-folyó másik partján elhelyezkedő Kisoldalt a Károly-híd köti össze, amelyet IV. Károly építtetett a 14. században, s egészen a 20. század közepéig ez volt az egyetlen átkelési lehetőség a városban. A hídon portrékészítők és árusok várják az egész nap jelen lévő turistákat, igaz meglehetősen busás árral. A híd Kisoldal felőli részét két toronnyal zárták le, ahol lenyűgöző kilátás terül elénk a városra. A romantikus hétvégére érkezőknek érdemes a programba iktatni egy éjszakai sétát is; az esti fényekbe öltözött prágai utcák hangulata felejthetetlen élmény marad.
Európa legnagyobb várkomplexumának - a várnegyednek (Hradzsin) - a bejárása több napot vesz igénybe, ugyanis számos látnivaló található itt. A vár története egészen a kilencedik századik nyúlik vissza. Központja Hradzsin-tér, ahol előkelőségek rezidenciái várják a látogatókat. A tér nyugati oldalán fekszik a Toszkánai palota, amely a toszkánai herceg birtoka volt, ma azonban a Külügyminisztérium használja. Attól függően, mit szeretnénk megnézni, különböző típusú jegyeket válthatunk. A hosszabb túrára feljogosító jeggyel tíz látványosságot és számos múzeumot tekinthetünk meg. Ide tartozik a Szent Virtus székesegyház római katolikus érseki főtemplom és a Bazilika is.
Prága legnagyobb dombja a Petrín, amelynek tetején egy tornyot építettek; innen - belépő megváltása után feljutva - csodás látvány tárul elénk a fővárosról. A dombtetőre való feljutás egyébként nem több fél óra sétánál a pihenőkkel együtt.
A cseh fővárosban járva kihagyhatatlan a hagyományos kocsmák, sörözők meglátogatása, hiszen Prága gyakran a sörök egyik fővárosának is nevezhető. A legkülönfélébb sörök kerülnek itt csapolásra, mind kis-és nagyüzemi söröket felsorakoztatva. A legtöbb helyen egy korsó sörért nem kérnek el harminc-negyven jó cseh koronánál többet, ám a turisták által látogatott helyeken ennél mélyebben a zsebünkbe kell nyúlni. Gyakorlatilag minden utcában találhatunk két-három kocsmát, amelyekben érdemes odafigyelni a helyi szokásokra. Rendkívül fontos például, hogy a vendéglátó egység törzsvendégeinek külön hely van fenntartva, s ez általában nincs is megjelölve. Amennyiben egy szerencsétlen turista itt talál magának helyet, alapos fejmosásra számíthat a csapos tulajdonostól. Ne lepődjünk meg, ha a sörünk elfogyasztása után kérés nélkül hozzák a következő korsót –még akkor is, ha nem ürült ki teljesen az előző-, ez egy bevett helyi szokás. Ha mégsem szeretnénk többet fogyasztani, annak módja csupán annyi, hogy az alátétet a pohár szájára helyezzük. Mindenképp érdemes három-négy korsóval fogyasztani egy kocsmában, különben nem nézik az idegen embert jó szemmel, távozáskor pedig egy-két oda nem illő megjegyzést is intenek a delikvens felé. A söröket nem a pultnál kell kérni, és a számlát is csupán függőleges vonalakkal megjelölt papír jelenti. Érdemes megjegyezni, hogy szombaton nincsen kiszolgálás, csak a pultnál, így az esetleges sörkorcsolya elfogyasztása érdekében is mindenképpen bátorkodjunk a pulthoz orientálódni. A kocsmák zöme egyébként valamilyen állatról vannak elnevezve, így aztán betérhetünk például a Kövér Egérbe vagy a Fekete Bárányba.
Prága olyannyira csodálatos, mint amennyire közel van, így ideális úti cél lehet a kikapcsolódni vágyó ember számára. Egyetemistaként, főiskolásként, amikor fontos szempont az is, hogy nem tudunk túl sokat költeni egy külföldi utazásra, érdemes a Moldva által kettészelt Prágát választani.