Faragó Bence írása - történelem szak, II.évfolyam
Kezdetben zárt volt az átlagolvasók számára
A Parlamenti Könyvtárba látogattak el a KJF első- és másodéves NETA és másodéves történelem szakos hallgatói Simándi Irén, a Kodolányi főiskola történelem szakos tanárának vezetésével október 24-én. Megérkezve a Parlamentbe először a Deák-terembe mentünk, ahol Kardos Helga, a könyvtár egyik szakreferense tartott rövid előadást. A könyvtár keltezését és a könyvtár gyűjteményét ismerhettük meg.
Az előadás első részében megtudtuk, hogy míg a Parlament 1902-ben épült, maga a könyvtár már 1870-ben már működött, majd a könyvtár 1902-ben költözött a Steidl Imre által tervezett Parlamentbe. Kezdetben zárt volt az átlagolvasók számára, azaz csakis a politikusok használhatták ám ezt a gyakorlatot 1952-ben megváltoztatták: megnyitották a könyvtárat mindenki számára.
A Parlamenti Könyvtár körülbelül negyvenezer kötet szakirodalommal, parlamenti dokumentumokkal, történelemtudománnyal és más egyéb fajtájú és típusú irodalommal rendelkezik. A könyvtár legrégebbi könyve Werbőczy István 1517-ben kiadott Tripartituma, amelyet egy New York-i árverésen szerzett meg a könyvtár. Régebbi folyóiratok is találhatóak itt, például az első magyar nyelvű újság, a Magyar Hírmondó (1780) példányai is megtalálhatóak az állományban. Az Országgyűlési Könyvtárban elérhető legkorábbi külföldi folyóirat a Historischer Mercurius, amely 1722-ben jelent meg Zürichben.
Kardos Helga azt is elmondta, hogy a könyvtár miben tudja segíteni a kutatókat, az olvasni vágyókat és azokat a diákokat, akik éppen a szakdolgozatukhoz forrásokat keresnek. Az elmondottak alapján úgy vélem, hogy az egyetemisták, főiskolások számára kifejezetten ajánlható ez a könyvtár, egyrészt a rendelkezésre álló hatalmas dokumentáció és szakirodalom miatt, másrészt amiatt, hogy egy adott témával kapcsolatban a témához értő referensekhez lehet segítségért fordulni. Interneten is hozzáférhetőek az ismeretanyagok, ez leginkább azok számára előny, akik Budapesttől igen messze laknak. A könyvtárközi szolgálat keretében egyébként rendszeresen küldenek az oktatási intézmények könyvtárainak is könyveket. Sajnos a könyvtáron belül lehet használni ezeket a forrásokat, de a könyvtár akár lefénymásolja vagy akár e-mailben is elküldheti az olvasok számára.
Az előadást követően végignézhettük a könyvtár dokumentumait és forrásanyagait is.