MFT Turizmusföldrajzi Szakosztály, 5. előadás

2016. november. 17. Hangoskodó
MFT Turizmusföldrajzi Szakosztály, 5. előadás

Boros Kitti írása - turizmus menedzsment MA szak, II. évfolyam

Dr. Rátz Tamara: Vulkánok és óriásteknősök nyomában – Ecuador és a Galápagos-szigetek

Vulkánok és óriásteknősök nyomában – Ecuador és a Galápagos-szigetek címmel tartott előadást Dr. Rátz Tamara tanszékvezető főiskolai tanár a KJF Budapesti Oktatási Központjában november 15-én. A Magyar Földrajzi Társaság (MFT) Turizmusföldrajzi Szakosztályának idei befejező programja izgalmas utazásra invitálta a hallgatóságot, amelynek során Földünk egyik legérdekesebbés legkülönlegesebb helyszíneivel ismerkedtünk meg. Az előadást a gyönyörű környezetben élő, ritka állatfajokról (madarakról, óriásteknősökről, fókákról) készült egyedi fotók tették még varázslatosabbá.

Ecuador területi elhelyezkedése már önmagában is kivételes, hiszen a dél-amerikai ország az Egyenlítő mentén található. A közigazgatásilag Ecuadorhoz tartozó Galápagos-szigetek a térség első számú turisztikai desztinációja. A hegyvidéki területekkel gazdagon tarkított ország különlegessége nem merül ki a földrajzi fekvésében, Ecuadorban emelkedik a Chimborazo, a Föld legmagasabb pontja a Föld középpontjától mért távolságot tekintve.

Az ország fővárosa az Egyenlítőtől csupán huszonkét kilométerre fekvő Quito.A várost 2850 méter magasan, a Chillos folyó völgyében alapították 1534-ben. Quito hiába fekszik közel az Egyenlítőhöz és az Amazonas dzsungeléhez, a nagy tengerszint feletti magassága miatt jellegzetes hegyvidéki település. Quito több szempontból is a „legek” városa: a világ legmagasabban fekvő és az Egyenlítőhöz legközelebbi főváros címet is birtokolja. A város 1978-ban UNESCO világörökségi címet kapott, amiért egész Latin-Amerikában a Quitói történelmi központ őrizte meg legjobban eredeti jellegét, barokk építészetét. A város egyik híres kilátópontja az El Panecillo, amelynek tetején Szűz Mária monumentális szobra áll, egyedülálló angyalszárnyakkal.

A LaMitad del Mundo (a világ közepe) elnevezésű kis falu Quitótól harmincöt kilométerre helyezkedik el. Különlegessége abban rejlik, hogy az 1736-as nemzetközi expedíció során megállapították, hogy az Egyenlítő vonala itt húzódik. Az igazi Egyenlítő azonban kétszáznegyven méterrel távolabb van. Ennek ellenére a kis falu igazi turistaparadicsommá vált, itt található az Egyenlítő emlékműve, mellette történeti múzeum, planetárium, különböző kiállítások és üzletek láthatók.

Képzeletbeli kirándulásunk során megismerkedtünk Ecuador leghíresebb festőjével, Oswaldo Guayasaminnal. Meglepődve hallgattuk a festő képeinek másolatairól szóló történetet. Az Otavalo piac népszerű hely a lakosok és a turisták körében egyaránt, ahol lépten-nyomon Guayasamin festmények másolatába botlik a látogató. Érdekes tény, hogy a helyiek úgy tartják, hogy egy halott festő képei szabadon másolhatóak, ezzel nem sértenek meg semmilyen törvényt.

Egzotikus kalandozásunkat folytatva jutottunk el a Nariz del Diablo (Ördög orra) nevű sziklához, ahova a Quitótól a tengerpartig húzódó vasútvonal leglátványosabb szakaszát építették. A vonal kialakítása komoly mérnöki teljesítményt kívánt meg, a vasutat ma már csak a turisták használják.

Az előadáson további ecuadori települések is bemutatásra kerültek, többek között Cuenca. Az észak-amerikai expatok körében népszerű város fantasztikus koloniális építészetével hívja fel magára a turisták figyelmét. Cuenca Ecuador harmadik legnagyobb városa Guayaquil és Quito után, a panamakalap hazája. A helyiek nagyon büszkék az UNESCO világörökségnek számító kalapra, de nehezményezik, hogy a terméket panamakalap néven ismeri a világ és nem az eredeti nevén: sombrero de pajatoquilla.

A program sokszínűségét tükrözi, hogy az érzékletes fényképeken keresztül bepillantást nyerhettünk a helyi gasztronómiába is. Az út melletti büfékben közkedvelt ételnek számít a nyárson sült disznó. A helyi vendéglátóipari életet színesítik a buszra szálló, és ott ebédet kínáló mozgóárusok. Az Andok népeinek étele – az egészséges életmód miatt hazánkban is egyre nagyobb ismertségnek örvendő – quinoa (kinoa) álgabona is megtalálható minden ecuadori vendéglátóegységben.

A madarászok által közkedvelt Mindo két órára található Quitótól. Turisztikai népszerűsége a rendkívül gazdag madárvilágában és a látványos vízeséseiben keresendő. A helyiek előszeretettel etetik a nagyobb testű madarakat banánnal, a kolibriket pedig cukros vízzel itatják. Minden turista számára lenyűgöző látványt nyújt a kihelyezett etetőkhöz szálló színes madár kavalkád.

Az előadás nem érhetett volna véget a Galápagos-szigetek bemutatása nélkül. Az óriásteknősökről elnevezett szigetcsoport tizennyolc, nagy – egy négyzetméternél nagyobb – szigetből áll. A Galápagos-szigetek kialakulásához a forrópontos vulkanizmus járult hozzá, az itt található vulkánok még ma is aktívak. A szigeteket 1959-ben nyilvánították Nemzeti Parkká, az UNESCO világörökség részévé 1978-ban váltak, mely címet 2001-ben a tengeri területekre is kibővítették. A hiedelemmel ellentétben a szigetek nem lakatlanok, közel 20.000 ember él két nagyvárosban. A program végének közeledtével több szigettel is megismerkedtünk, mint a barna pelikán és a galápagosi óriásteknős élőhelyének számító Santa Cruz szigettel, a fókák és a növényzete miatt különleges Plaza Sur szigettel, továbbá az emblematikus látványt nyújtó, vulkanikus szigettel, Bartolomé-val.

Az Egyenlítő környékén elhelyezkedő Ecuadorról és a Galápagos-szigetekről szóló előadás keretein belül, képzeletben olyan tájakra utazhattunk el, ahol megállt az idő. Ecuador településeinek egyedülálló építészete és a Galápagos-szigetek földöntúli szépsége magával ragad minden kalandos kedvű utazót.

Kodolányi János Egyetem

Cím: 1117 Budapest, Prielle Kornélia u. 47-49.

Kodolányi János Egyetem
Cím: 8000 Székesfehérvár, Rákóczi u. 25.

Kodolányi János Egyetem
Cím: 5900 Orosháza, Gyopárosi út 3/f.

Impresszum | Szerzői jogok | Etikai kódex | Médiaajánlat