„Karrierlehetőségek a közművelődésben” címmel szerveztek kerekasztal beszélgetést a Nemzeti Művelődési Intézet /NMI/ Fejér Vármegyei Igazgatósága előadóinak részvételével a Kodolányi Egyetem székesfehérvári oktatási központjában. A közművelődés sokszínűségéről, a pálya karrierlehetőségeiről gyakorló közművelődési szakemberek beszéltek: Jakubek Tiborné a Szent István Hitoktatási és Művelődési Ház igazgatója, Láda-Handa Edina, a lovasberényi Róna József Művelődési Ház és Könyvtár művelődésszervezője, valamint Simon József, a KÖFÉM Oktatási és Közművelődési Központ Nonprofit Közhasznú Kft. igazgatója válaszoltak Hahn-Kakas István, az NMI Fejér vármegyei igazgatójának kérdéseire. A közösségszervező szakos hallgatókon kívül bármely más szakos egyetemista, illetve a pályára készülő középiskolások is részt vehetett a programon.
AZ NMI fontos célja, hogy a közösségeket képessé tegye saját értékeik felismerésére, az ebből adódó lehetőségek kihasználására és képzések, tudásmegosztó alkalmak révén megfelelő szakmai utánpótlást is biztosítson, mondta bevezetőjében Hahn-Kakas István.
A meghívott vendégek vázolták életútjukat, amelyek esetében a számos hasonlóság között megtalálható a magasfokú szakmaiság, a közösségi élet fontosságának felismerése, a közművelődés iránti elkötelezettség.
A kerekasztal meghívott vendégei egyetértettek abban, hogy a művelődési ház közösségi tér, ahol nyitottsággal, empátiával, őszinte érdeklődéssel fogadják a látogatókat, és ahol a közművelődési szakember sikerét nem feltétlenül a közönség számszerűsége jelenti, hanem a rendezvény hangulata is fontos visszajelzés. Terítékre került egyebek mellett az is, hogy napjainkban sokrétű tevékenységet feltételez a közösségszervezői pálya, a rendezvények szervezési feladatai összetettek, a jó kommunikációs és szervezői készség nem csak a programok megszervezéséhez szükséges, hanem a források megteremtéséhez, a közösségek létrehozásához és életben tartásához is. A programok esetében az értékteremtés, illetve az értékközvetítést emelték ki a szakemberek.
Dr. Mócz Dóra a Kodolányi Egyetem kulturális menedzsment tanszékének tanszékvezetője, az intézmény NMI kapcsolattartója az egyetemi lapnak elmondta, hogy a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jöhetett létre a rendezvény. Az NKA kezdeményezésére létrehozott országos programra azok a felsőoktatási intézmények jelentkezhettek, ahol közösségszervező szak működik. " Az a kitűzött célunk, hogy képet kapjanak a leendő és jelenlegi hallgatók és érdeklődők a közösségszervező szakma megújulásának folyamatairól" - tette hozzá.
Talán akadnak még, akik emlékeznek a népművelő szak elnevezésre, majd andragógia, művelődésszervező szakként folyt a képzés a hazai felsőoktatásban, napjainkban pedig a közösségszervező az elfogadott szakelnevezés. A tanszékvezető szerint évről-évre nagyobb az érdeklődés a képzés iránt.
Kép és szöveg: Virágh Ildikó