Konferenciakötet és szakmai viták

2013. október. 12. Hangoskodó
Konferenciakötet és szakmai viták

Marengo Alessandro írása – nemzetközi tanulmányok, III.évf., tanszéki demonstrátor

Terítéken a modern gazdaság- és társadalompolitika eszmei háttere

 

„Gazdaság, társadalom, hivatásrendiség a 20. századi Európában” címmel rendeztek konferenciát a Kodolányi János Főiskolán október 11-én. 

Dr.Vizi László Tamás, a KJF rektorhelyettese a konferencia megnyitóján

 

A KJF Társadalomtudományi Tanszéke, valamint a Zachar Péter Krisztián tanszékvezető által irányított OTKA kutatási program meghívására a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, a Sapientia Hittudományi Főiskola, a Budapesti Corvinus Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, a Magyar Tudományos Akadémia, az Universität Wien és az ugyancsak bécsi Wirtschaftsuniversität jeles képviselői vitatták meg a modern gazdaság- és társadalompolitika eszmei hátterét.

A társadalmi és gazdasági kérdésekkel, problémákkal való foglalkozás és megoldások kidolgozása mindig is a társadalomtudományi tanszék kitüntetett feladatai között szerepelt. A konferencia résztvevői a keresztény egyházak, elsősorban a katolikus egyház, illetve a keresztény-szociális mozgalmak 20. századi (sokszor embertelen) kihívásaira adott válaszait, útmutatásait és a cselekvési terveit ismertették az előadások folyamán. A Rerum Novarum, a Quadragesimo Anno, továbbá az 1930-as évek nagy világgazdasági válságára adott egyházi válaszok előzményeit és konkrét megoldási javaslatait is részletezte többek között Botos Máté és Kék Emerencia előadása. Ezt követően egyes kiemelkedő gondolkodók, így Magyary Zoltán és Mihelics Vid munkásságának tükrében hangsúlyozta a keresztény-szociális eszmerendszer főbb elgondolásait és annak kereszténydemokrata továbbélését, gyakorlati eredményeit, továbbá a magyar vonatkozású történelmi eseményeket Strausz Péter és Frenyó Zoltán.

 

A Bécsből érkezett vendégek közül Rupert Klieber az egyházpolitika, a vatikáni diplomácia és az osztrák Ständestaat kapcsolatrendszerét mutatta be, míg Gerhard Senft az osztrák hivatásrendi állam gazdaság- és társadalompolitikáját elemezte. Mindezekhez kapcsolódva Zachar Péter Krisztián a szegedi Hivatásszervezet rendi elképzeléseit és érdekvédelmi munkáját ismertette a hallgatókkal.

Nemcsak szociológiai, történelemtudományi és teológiai megközelítéseket hallhattunk, hiszen közgazdasági eszmefuttatásokkal is alátámasztották a korszak tudósai a társadalmi és vallási kérdésekre adott új válaszaikat, amelyek lényegesen befolyásolták a 20. század különböző folyamatait. Ezek összefüggéseit és nemzetközi hálózatát emelte ki Rab Virág, míg a francia alternatívákat és megoldási javaslatokat, a különböző politikai szervezetekben megfogalmazódó, majd 1945 után a francia belpolitikában továbbélő elképzeléseket Bene Krisztián foglalta össze.

Olyan kérdésekre kaphattunk választ, amelyek lényegesen befolyásolták elődeink életét, de a mai napig befolyásolják a mi életünket is. A hivatásrendiség gondolatának kiterjedt értelmezését több különböző szempontból is megfogalmazták az előadók, és olyan gondolatokkal és megoldásokkal is találkozhattunk, amelyek az 1930-as évek óta szinte semmit nem vesztettek aktualitásukból. Erre különösen Botos Katalin nagyívű előadása irányította rá a figyelmet, melyben az egyház, folyamatosan az aktuális kihívásokra reflektáló, szociális tanításának gazdasági alapjait ismerhettük meg. Az emberközpontú gazdaság Arisztotelész és Platón korába visszanyúló, majd az itáliai városállamokban kidolgozott történelmi gyökereit Baritz Sarolta Laura OP nővér hiteles prezentációjában ismerhette meg a szépszámú érdeklődő közönség.

A tanácskozás a folytatás, a további szakmai vita reményével és az elhangzott előadásokat egybegyűjtő kötet tervével zárult.

Kodolányi János Egyetem

Cím: 1117 Budapest, Prielle Kornélia u. 47-49.

Kodolányi János Egyetem
Cím: 8000 Székesfehérvár, Rákóczi u. 25.

Kodolányi János Egyetem
Cím: 5900 Orosháza, Gyopárosi út 3/f.

Impresszum | Szerzői jogok | Etikai kódex | Médiaajánlat