Merényi Péter írása – történelem szak, II. évfolyam
„Széttépett esztendők” (1938-1944) – a Holokauszt budapesti megéléstörténete”
A Holokauszt Emlékév keretében a Budapest Főváros Levéltárában /BFL/ megrendezett „A Holokauszt Budapest társadalomtörténetében” című konferencián vettek részt a Kodolányi János Főiskola másodéves történészhallgatói november 18-án. A konferencia a Holokauszt Emlékév levéltári programsorozatának része volt.
A levéltár aulájában a nyáron megnyílt „Széttépett esztendők” (1938-1944) – A Holokauszt budapesti megéléstörténete című kiállítás látható az év végéig, amely témájában szorosan kapcsolódott a konferenciához. A kiállítás célja az eddig rejtve maradt források publikálása volt, kifejezetten a személyes és családi, valamint a kirekesztés és üldözés során keletkezett hivatali iratok bemutatásán keresztül. A kiállítás hitelesen, az egyéni sorsokon keresztül mutatta be a korszakot.
Ennek keretében láthattunk például olyan érettségi tablót 1939-ből, amelyre elkülönítve tették fel az osztályba járó zsidó diákok fényképét a tabló alján, vagy egy az I. világháborúban kitüntetett katona fényképeit, akit az illetékes parancsnoksága 1941-ben munkaszolgálatosként egyenruhájától és rendfokozatától megfosztott. A kiállítás több témája is megegyezett a konferencia előadásaival, így például a zsidó fiatalok a cserkészmozgalomban vagy az ún. csillagos házak története, amelyek száma a fővárosban 1944-ben közel kétezer volt.
A konferencia szervezőjétől megtudtuk, a BFL fontosnak tartja, hogy az általa szervezett konferenciákon levéltárosai is rész vegyenek és előadjanak a témában, friss, aktuális kutatásaikról. A konferencia tematikája nem korlátozódott kifejezetten csak a vészkorszak idejére. A magyarországi zsidóság helyzetét tárgyalták több előadásban, úgy, mint az I. világháborút megelőző asszimiláció, a két világháború közötti pesti zsidó nagykereskedő réteg, a zsidó identitás a háború utáni Budapesten vagy a német parancsszóra 1944. március 21-én létrejött Zsidó Tanács utóélete (1945-1953).
A konferencián olyan jeles történészek tartottak előadást, mint a jeruzsálemi Yad Vasem Archives történésze, Frojimovics Kinga vagy az OSA Archívum történész-levéltárosa, Mink András. A konferencia jelentőségét mutatja, hogy a megnyitó beszédet a főpolgármester-helyettes, Szalay-Bobrovniczky Alexandra tartotta, aki köszöntője után több évtizedes kiemelkedő munkásságáért – az intézmény egykori vezetőjéről elnevezett – Gárdonyi-emlékérem díjakat adott a levéltár dolgozóinak.