Sárossy Petra - kommunikáció és médiatudomány szak, I. évfolyam
„...hogy el ne hervadjanak”
A húsvét a kereszténység legnagyobb ünnepe. A biblia szerint Jézus a pénteki keresztre feszítése után a harmadik napon, vasárnap feltámadt. Egyházi és családi ünnep egyaránt, amely számos népszokást, hagyományt hordoz magával. Ide tartozik a böjt, a húsvéti tojásfestés, tojáskeresés, locsolkodás és a templomba menet. A húsvét hasonlóan a karácsonyhoz, a nagy, családi összejövetelek ideje, amikor is az ünnepi asztalra olyan jellegzetes ételek kerülnek, mint például a sonka, bárány, kalács, tojás vagy a torma.
Ezúttal 13. kerületi lakosokat kérdeztük arról, ők hogyan ünneplik a húsvétot, melyek azok a népszokások és hagyományok, amelyeket a mai napig őriznek. Arról is kaptunk némi képet, miben különbözik vidéken illetve Budapesten az ünnep.
A válaszadók többségénél az ünnepi menü hagyományos ételekből tevődik össze, kiegészülve például francia salátával, kaszinótojással, különböző sajtfélékkel, hagymával és friss zöldségekkel, valamint a reggeli kalácshoz járó lekvárokkal.
A kisgyerekes családoknál a mai napig hagyomány a tojásfestés, a dekorációkészítés és a locsolkodás. A piros tojás ajándékozásának hagyománya máig tartja magát, a lányok locsolásért adják cserébe. A megszólított fővárosi középkorú nők többsége sajnálatosnak tartja, hogy mára kiment a divatból a locsolkodás, már szűk családi körben is ritkán fordul elő. Ugyanakkor vidéken még mindig él a hagyomány, szerintük. A fiúk általában elmondanak egy kedves locsoló verset a lányoknak, majd szódával, vízzel, kölnivel meglocsolják őket, „hogy el ne hervadjanak”. Egy kedves középkorú hölgy, aki a közelmúltban költözött a fővárosba, elmondta, hogy amikor még vidéken lakott, nagyon nagy ünnepnek számított a húsvét számos hagyományával, népszokásaival együtt. Szívesen mennek a fiúk locsolkodni, a gyermekek világában élénken él a húsvéti nyúl meséje, sokan tartják meg az ünnep előtti böjtöt is. Szerinte ezek mára megkoptak itt, Budapesten.
Találkoztunk olyan járókelőkkel is, akik inkább az ünnep vallásos részére fektetnek nagyobb hangsúlyt. Az ünnepi misét, istentiszteletet fontos eseménynek tartják, Jézus feltámadását vallásos közösségben is fontosnak tartják megünnepelni. Volt egy különös találkozásunk is az egyik villamosmegállóban. Egy tízgyerekes anya a húsvéti készülődés kapcsán arról beszélt hosszasan, hogy nem találja a boldogságot gyermekeiben, a megnyugvást, a feloldozást csak az istenhite adja. Riportertársammal arra gondoltunk, hogy a kettő összekapcsolódása lehetne a legnagyobb húsvéti ajándék számára. Talán sikerül.