Esélyegyenlőség a digitális világban

2016. április. 24. Hangoskodó
Esélyegyenlőség a digitális világban

Kóródi Brigitta - kommunikáció és médiatudomány szak, I. évfolyam

Lányok és az informatika

Az informatika még így a harmadik évezred elején is jobbára az erősebbik nem világa, a statisztikai adatok azt mutatják, hogy sokkal nagyobb számban választják a férfiak ezt a tudományt, illetve munkaterületet. Erre alapozva alakult meg az az egyesület  Budapesten, amelynek munkatársai segítséget nyújtanak  a fiatal lányoknak abban, hogy később magabiztosan mozogjanak az informatika világában. A nonprofit szervezet tanfolyamain a lányok először megismerkednek az alapvetőségekkel, majd gyakorlatot szerezhetnek a számítástechnika számos területén. A Skool koncepciója, hogy a náluk tanuló fiatalok kedvet kapjanak a technológiai irányban való továbbtanulásra és munkavállalásra. 

A Skool-t  két éve indították el Koleszár Szilvia ötletéből kiindulva, aki  egy amerikai kutatói ösztöndíjban részesült korábban. A kutatási  témája az volt, hogyan vonjanak be gyerekeket a technológiai területekre. Ezt tovább gondolva jött az ötlet, hogy vonjanak be minél több nőt az informatika világába, így született meg a Skool programja.

Kétségkívüli tény, hogy egyre gyorsuló világunkban nagy szükség van olyan szakemberekre, akik jól mozognak az IT szektorban. A tapasztalatok azt mutatják, hogy szükség van a nemek közti egyensúlyt megteremtésére ebben a szektorban. A Skool oktatói szakmai szempontok alapján dolgozták ki programjukat, s nem azt várják el, hogy minden lány hirtelen programozó legyen. Fontos szempont viszont, hogy merjenek a technológia világában mozogni, illetve később ebben az irányban tovább tanulni és munkát vállalni. Főleg a fiatalabb korosztályba tartozók digitális kompetenciájának fejlesztésére helyezik a hangsúlyt, akik - mondhatni – a digitális világba születtek bele. Így programjaik a tíz és tizennyolc éves pályaválasztás előtt álló lányok számára szólnak, hogy felhívják a  figyelmüket  az informatika világára.

Az ismerkedő foglalkozás elején megkérdezik a lányokat, hogy mi az érdeklődési körük, milyen irányban szeretnének tovább tanulni. Az óra végén ismét megkérdezik őket egy felmérés részeként, tesztelve, hogy a foglalkozás mennyire változtatta meg a lányok véleményét. Az órákra való jelentkezést egyébként egy egész napos program előzi meg, amit általában szombati napokon tartanak. Azok a lányok jelentkezhetnek a nyolctól tíz hétig terjedő kurzusra, akik a nap végén mutatnak valamiféle érdeklődést a különféle informatikai ágazatok iránt. A foglakozások összeegyeztethetőek a iskolai elfoglaltságokkal, hiszen hétköznaponként a kora esti órákban vannak, nyáron pedig táborokba is lehet jelentkezhetni. Foglalkozások korosztály szerinti csoportokban történnek: tíz és tizenegy, tizenkettő és tizennégy valamint a tizenöt és tizennyolc éves lányok vannak együtt.

Különféle programok keretei között megtanulják a robotika, a weboldal fejlesztés vagy a programozás alapjait. Programozni például egy kifejezetten felhasználóbarát program, a scratch segítségével tanulnak meg. A gyengébbik nem agilis képviselői elsajátíthatják még a számítógépes grafika, animáció és mobil applikáció készítést, ám a Skool csapata más kompetenciák fejlesztésére is odafigyel. Ilyen például a prezentációs technikák vagy maga a csapatmunka is. A foglalkozások menete részben a klasszikus rendben történik, hiszen az órát vezető oktatóé a fő szerep, ám mellette önkéntes, szakmában jártas segítők is hozzájárulnak a munka hatékonyságának növeléséhez. Egy foglalkozáson tizenöt tanuló vehet részt, akiknek külön laptop áll rendelkezésükre az órán. Az alapítvány szakmai partnere az ELTE TETT labor, akikkel szorosan együttműködnek a tananyag és az oktatáskifejlesztésében.

A Skool egyébként non-profit alapítványként ingyenesen áll rendelkezésére a hozzájuk jelentkezőknek, Náluk nincs tanfolyamdíj, tandíj, minden foglalkozás, eszközhasználat díjmentes. A fenntartásban nagy szerepe van a különböző pályázatoknak és a támogatoknak. A Google, Prezi, NNG, az Epam vagy a GraphySoft például fontosnak tartják a Skool törekvéseit, s ezektől a cégektől még olyan támogatást is kapnak, hogy a legjobb szakemberek segédkeznek a tanításban. A támogató cégeknél a Skool együtt működik a női munkavállalókkal, hogy példát mutassanak a fiatal lányoknak. A nők esélyegyenlőségének megteremtéséért számos európai uniós pályázat is rendelkezésre áll, ezen források bevonása is jelentős szerepet kap a nonprofit szervezet életében.

Egyetemisták, főiskolások számára fontos információ lehet, hogy a Skool örömmel várja őket, ha szívesen segítenék a tanítást önkéntesként. mindehhez nem szükségeltetik semmi más csak kellő mélységű informatikai tudás.

A Skool eredményes tevékenységét jelzi, hogy két és félszeres a túljelentkezés. Közel egy éves időszakot mértek fel, s az adatok szerint hatszázan jelentkeztek, akik közül körülbelül kétszázötven lányt tudtak foglalkoztatni. Azok közül, pedig akik részt vettek a Skool oktatásában kilencven öt százalékuk pozitívan jelzet vissza.

Aki pedig bármilyen formában szeretne még többet megtudni a Skoolról és programjairól látogasson el a skool.org.hu –ra.

Kodolányi János Egyetem

Cím: 1117 Budapest, Prielle Kornélia u. 47-49.

Kodolányi János Egyetem
Cím: 8000 Székesfehérvár, Rákóczi u. 25.

Kodolányi János Egyetem
Cím: 5900 Orosháza, Gyopárosi út 3/f.

Impresszum | Szerzői jogok | Etikai kódex | Médiaajánlat