Eredetelmélet a Történeti Műhelyben

2014. november. 25. Hangoskodó

Bíró Norbert írása - történelem BA szak 3. évfolyam

Indul a magyar Attila földjére

Horváth Béla történelem tanár látogatott el november 20-án a Kodolányi János Főiskolára, hogy a több éve sikeresen futó Történeti Műhely rendezvényének keretében megismerkedjünk a magyarok egyik eredet elméletével. Mint közismert, a témában számos álláspont létezik, talán legismertebb a kettős honfoglalás elképzelése. 

Dr. Makkay János ősrégész is foglalkozott ezzel a kérdéskörrel és nyolcvanegy tanulmányában fejtette ki nézeteit népünk eredetéről. Az ő vonatkozó elméletét foglalta össze és ismertette meg velünk Horváth Béla, izgalmas tényekkel alátámasztva.

Az előadás első felében az Árpádiak eredetébe kaphattunk betekintést. Dr. Makkay János a kutatásai során török eredet nyomaira bukkant. Ezt a törökösséget alátámasztandó bizonyítékok is fellelhetők. Kiemelendő a magyarok őstörténete kapcsán hogy az Árpádokat számos bizánci forrásban, a „türk” megnevezéssel illették. Emellett maga az Árpád név is török eredetű, jelentése: felség, úr. Példák lehetnek hősi énekeink és mítoszaink, a törzsfők és főméltóságok személynevei, településrend és társadalom is mind az Árpádiak törökösségére utalnak. Fontos tény továbbá, hogy előkerült az Árpádiak egyetlen írásos nyoma, egy árpádi harcos csonttegeze, amelyen törökül olvasható rovásírás található.

Az előadás második felében a finnugor eredetről esett szó. Tényként tekinthető, hogy nyelvünk nem hasonlít a szomszéd nyelvekhez, tehát nem indoeurópai. A magyar nyelv a finnugor nyelvcsaládba tartozik, azonban a finnek csak távoli rokonaink, így valószínűsíthető, hogy nagyon régen elváltunk a nyelvcsalád többi tagjától. Érdekesség még az is, hogy ezen elmélet szerint a magyar nyelvű rokonaink keleti sztyeppék felől érkeztek és időben előbb, mint az Árpádiak.

Összegezve az eddigi információkat, a nép tehát előbb telepedett le a Kárpát-medencében, és a később érkezett Árpádokkal – talán éppen 896 körül, ahogy erről írásos források is tanúskodnak – hódították meg az országot, és mentették meg a magyarokat a beolvadástól (szlávok, frankok). Ezt kettős eredetnek is nevezhetjük. Én személy szerint nagyon jó érzéssel távoztam az előadás után, mert egy újszerű megközelítéssel gazdagodtam. Emellett nagyon sok ténnyel tudta a tanár úr alátámasztani az elmondottakat, amelyek teljesen logikusan illeszkedtek Dr. Makkay János elméletébe.

Kodolányi János Egyetem

Cím: 1117 Budapest, Prielle Kornélia u. 47-49.

Kodolányi János Egyetem
Cím: 8000 Székesfehérvár, Rákóczi u. 25.

Kodolányi János Egyetem
Cím: 5900 Orosháza, Gyopárosi út 3/f.

Impresszum | Szerzői jogok | Etikai kódex | Médiaajánlat