Dombi Zsuzsanna írása - szociális munka szak, II. évfolyam
Tapasztalatgyűjtés, nyelvtanulás, kapcsolatépítés
A főiskola aulájában szép számmal összegyűltünk november 27-én, hogy érdekes előadásokat hallgassunk meg kodolányis hallgatóktól, akik nemrég tértek haza külföldről, ahol Erasmus szakmai gyakorlatukat töltötték.
Öt előadás hangzott el, amelyeket szociális munka, turizmus és andragógia szakos hallgatók prezentáltak az est folyamán. A baráti hangulatú rendezvény célja az volt, hogy ráirányítsa a hallgatók figyelmét az Erasmus-program nyújtotta lehetőségekre. Ilyen többek között a kötelező szakmai gyakorlat külföldön történő teljesítése, a már meglévő nyelvismeret fejlesztése, újabb idegen nyelv tanulása, új kapcsolatok kiépítése, illetve az ösztöndíj megtakarítása. Az előadások során megtudhattuk, néhány hallgató olyan jó munkát végzett, hogy visszavárják további gyakorlatra, mások pedig állandó munkát kaptak a gyakorlati helyen.
Azok számára, akik még nem vettek részt az Erasmus-programban, most megtudhatták, hogy a három-hat hónapos gyakorlat lehetősége arra is jó, hogy kipróbálják magukat a munka világában még a főiskolás évek alatt. Ugyanakkor vonzó lehetőség mindazoknak, akik a diploma megszerzése után külföldön szeretnének dolgozni, hiszen a szakmai gyakorlat ideje alatt nem csak tanulnak és tapasztalatokat gyűjtenek, hanem értékes külföldi kapcsolatokat, és – nem mellesleg – jó ösztöndíjakat is szerezhetnek.
Láttunk példát korfui tengerparti szállodában történő munkavállalásra, ahol inkább buli volt a gyakorlat, mint megerőltető munka; de volt, aki csendes ausztriai faluban dolgozott. Mások a szociális szféra legkülönbözőbb területein – szlovák gyermekotthonban, illetve német, fogyatékosokat ellátó intézményben – szereztek életre szóló tapasztalatokat. Ebből kiviláglik: bármilyen szakon tanuljon is a hallgató, mindenhol lehetősége nyílik a pályázati lap kitöltésére, amellyel kezdetét is veszi az Erasmus-helyekre való pályázat.