Brüsszelben a kodolányisok

2013. július. 18. Hangoskodó

Milák Bernadett Tünde írása - kommunikáció szak, II. évf.

 

Az Európa Parlament budapesti Tájékoztatási Irodája évente több alkalommal szervez brüsszeli és strasbourgi sajtószemináriumokat.

 

Az iroda külön költségvetéséből utaztatja ki a hazai újságírókat a plenáris és mini plenáris ülésekre, illetve bevezetik őket az Európa Parlament és sajtóosztályának működésébe. Idén július 8-10. között tizenkét kommunikáció és média szakos hallgatónak adatott meg a lehetőség, hogy Brüsszelben tölthessenek néhány napot. A Kodolányi főiskoláról hárman is felvételt nyertek a szemináriumra: Halász Éva, Németh Réka és jómagam, mindhárman másodéves hallgatók vagyunk.

 

A hivatalos program a megérkezés délutánján kezdődött: Ioannis Darmis, a Médiaszolgáltatások és Monitoring osztály vezetője bemutatta az Európa Parlament sajtószolgálatának működését, miután megebédeltünk a Parlament kantinjában.

A félórás találkozó után dr. Fóris György, a BruxInfo képzési igazgatója mutatta be az uniós tudósítók életét, mindennapjait. Érdekességként említette a brüsszeli csökkentett számú magyar újságíró jelenlétet. Az Unió központjában hozott törvények jelentős mértékben befolyásolják a tagállamok működését, éppen ezért paradoxon, hogy globális szinten csökkent az uniós tevékenységekről tudósítók száma. A helyzetet nehezíti, hogy az alkalmanként kint tartózkodó zsurnaliszták nem képesek olyan mélyen beleásni magukat a rendszerbe, hogy teljesen átlássák a viszonyokat, illetve nem tudnak olyan, a munkához elengedhetetlenül fontos kapcsolati hálót kiépíteni, amelynek segítségével bennfentes módon értesülhetnek a legfrissebb hírekről. A probléma globális, alapja a pénzügyi világválság, ami óriási mértékben vetette vissza a szerkesztőségek költségvetését, akik így nem engedhetik meg maguknak, hogy állandó képviseletet tartsanak fenn Brüsszelben vagy Strasbourgban. Maradnak a készen kapott információk, amelyeket aztán vagy megjelentetnek, vagy nem.

 

Az első nap programja Magyarország Állandó Képviseletének meglátogatásával ért véget, ahol Stadler Judit számolt be az képviselet szerepéről és tevékenységéről. Elmondta többek között azt is, hogy a hazai sajtóban kevés hír jelenik meg velük kapcsolatban, így a polgárok többsége nincs tisztában azzal, hogy mi történik az Unióban, milyen munkát végez a Magyar Képviselet.

Másnap reggel Balázs Eszterrel, a Press Room magyar sajtóattaséjával találkoztunk, aki részletesen bemutatta szerepét és munkáját ebben a hatalmas rendszerben. Eszter tartja a kapcsolatot a tudósítókkal, magyarra fordítja a sajtóközleményeket, illetve megírja, ami a szakterületébe tartozik.

Panyi Miklós, a magyar néppárti delegáció sajtótanácsosa ugyancsak bemutatta munkáját, majd aktuális kérdésekről beszélt: részletesen elemezte a Tavares-jelentést megelőző munkát, a szavazás menetét, a jelentés miben létét. A tanácsos válaszolt az általunk feltett kérdésekre, majd átkísért minket a Bagó Zoltán és Mészáros Alajos európai parlamenti képviselők által szervezett, „Felhívás magyar-szlovák párbeszédre” című nyilvános meghallgatásra, ahol meghívott előadóként felszólalt Rezsőhází Rudolf, a Leuveni Katolikus Egyetem professzora, Dr. Horváth Attila, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem docense és PhD. Korom Ágoston a Nemzeti Közszolgálati Egyetemről. Ezt követően Karima Ben Salah (Hotline Newsdesk) kíséretében Brüsszel legnagyobb stúdióját néztük meg, és részletesen megismerhettük az Európai Parlament audiovizuális szolgáltatásait.

A nap hátralevő részét EP-képviselőkkel töltöttük: Gurmai Zitával ebédeltünk, majd Pelczné Dr. Gáll Ildikó beszélt a Tavares-jelentésről és a gazdasági válság hatásairól. Később Bagó Zoltánnal a kultúráról, iskolarendszerről és az Unió által nyújtott lehetőségekről, pályázatokról, míg Göncz Kingával ismét a Tavares-jelentés részleteiről beszélgethettünk.

A szeminárium utolsó napját az Európa Parlament látogatóközpontjában, a Parlamentáriumban töltöttük, ahol egy interaktív kiállítás keretében ismerkedtünk meg az Európai Unió kialakulásának előzményeivel, létrejöttével, folyamatos növekedésével és tevékenységével, szerepével. A hivatalos program Tabajdi Csaba európai parlamenti képviselő előadásával zárult.

 

A szeminárium érdekfeszítő és tanulságos volt. A Tájékoztatási Iroda munkatársainak köszönhetően interjúkat is készíthettünk képviselőkkel, vezetőkkel.

A hallgatóknak minden évben lehetőségük van kijutni Brüsszelbe és megtekinteni az Európa Parlament működését. Gyakornokként is jelentkezhetnek a Parlamenthez, vagy más uniós intézményekhez, ebben az esetben is a Tájékoztatási Iroda tud felvilágosítást adni, és segítenek a szervezésben.

 

Kodolányi János Egyetem

Cím: 1117 Budapest, Prielle Kornélia u. 47-49.

Kodolányi János Egyetem
Cím: 8000 Székesfehérvár, Rákóczi u. 25.

Kodolányi János Egyetem
Cím: 5900 Orosháza, Gyopárosi út 3/f.

Impresszum | Szerzői jogok | Etikai kódex | Médiaajánlat