Szabó Bálint írása – kommunikáció és médiatudomány szak, II. évfolyam
Interjú Kovács Péterrel, a KJF új HÖK elnökével.
Petivel először akkor találkoztam amikor még táncoltam az Alba Regia Táncegyesületben. Ennek már jó pár éve, de azóta is jó barátok maradtunk. Aztán a közelmúltban eljutott hozzám a hír, hogy ő lett a KJF Hallgatói Önkormányzatának új elnöke. Ekkor már sejtettem, hogy közeleg a nap, amikor a főszerkesztő kiadja a feladatot: "Ideje elbeszélgetned az új elnökkel!".
Szívesen vállaltam az interjúkészítést Kovács Péterrel, a fehérvári HÖK irodában jót beszélgettünk arról, hogy mik a tervei a jövőre nézve, egyáltalán hogyan kezdődött HÖK-ös pályafutása.
Hogyan kerültél először kapcsolatba a HÖK-el és hogyan kerültél be az elnökségbe?
Először a Kodolányi János Főiskola OKJ-s képzésén tanultam 2009-től, már akkortól részt vettem a főiskolai életben, megismertem, mi hogyan működik. Amire fölvettek turizmus szakon alapképzésre, már jól ismertem az akkori HÖK elnököt is, Oszvalcsek Robint, aki éppen akkoriban keresett magának új csapatot. A lehetőség adott volt és így kerültem majdhogynem elsőként kapcsolatba a Hallgatói Önkormányzattal. Egyrészt így alkalmam nyílt két éven keresztül segíteni Robint a munkájában, másrészről pedig rengeteget tanulhattam tőle. Ezután tartottak egy hallgatói választást, ahol már éreztem magamban elég potenciált arra, hogy elinduljak. A hallgatók bizalmát élveztem, én voltam a legelső, aki megszerezte a mandátumot, ami lehetővé tette, hogy indulhassak a választáson, amin utána meg is választottak elnökségi tagnak.
Milyen feladatokat láttál el miután bekerültél?
Bekerülésemkor a Diákjólét és Szociális Juttatásért felelős referensi pozíciót kaptam meg. A megválasztásomat követően nem tudtam annyira aktívan részt venni a dolgokban, ugyanis Erasmus ösztöndíjjal elutaztam egy félévre külföldre, de mindenben, amiben tudtam (háttérmunkálatok, honlapkarbantartás, Facebook oldal szerkesztése), segítettem a HÖK munkáját. Németországban pedig sikerült kapcsolatokat szereznem, és meg tudtam nézni, hogyan működik egy külföldi hallgatói önkormányzat. Ez utóbbi a későbbiekben kifejezetten hasznosnak bizonyult.
Robin az előző félév végén lemondott, te lettél az utódja. Mit gondolsz, miért éppen rád esett a választás?
Azért eshetett rám a választás, mert a pesti oldalról rengeteg HÖK-ös kiesett, mert végeztek, a fehérvári oldalon pedig közülünk, akik HÖK-ösök vagyunk, én voltam a leghosszabb ideje munkatársa Robinnak. Én azt gondolom, hogy bárki lehetett volna elnök, de mivel Robin engem nevezett meg utódaként, a többiek egyöntetűen beleegyeztek ebbe. Én pedig örömmel elfogadtam a felkérést. Robin egyébként júniusban államvizsgázott nemzetközi tanulmányok szakon, és az utolsó pillanatig foglakozott a hallgatói önkormányzatis ügyekkel. Fontosnak tartotta, hogy jól működő szervezetet adjon át, legyünk teljes mértékig tisztában a dolgokkal.
Mi motivált abban, hogy elfogadd a HÖK elnökséget?
Ugyanaz, mint Robint. Annak idején amikor kezdtem, megtapasztaltam, hogy a kodolányis hallgatókban milyen motiváció van, ha bulizás, vagy akár főiskolai élet kerül a szóba. Elsősorban az motivált, hogy láttam, milyen aktív élet lehet a főiskolán, ha jól dolgoznak a HÖK-ösök, és a közösségi élethez mi mindent tudnak nyújtani a hallgatók. A mostani hallgatók egy része különbőző okok miatt nem veszt részt a számukra szervezett programokon, nagy kihívás számomra, hogy őket is bevonjuk a kodolányis életbe. Emellett még az motivált, hogy én szeretek segíteni, és szívesen segítek másoknak abban amiben csak tudok. A HÖK-be való bekerülésemkor is ez motivált a legjobban.
Mik a tervek a közösségi-, diákélet fellendítésére?
Első lépésként, amit én mindenképpen szeretnék, hogy havonta egyszer megszervezzünk a többi főiskolával egy közös szórakozási lehetőséget. Ezügyben már értekeztem a többi főiskolával, megkezdtük a szervezkedést is. Úgy néz ki, hogy ők is hajlanak a havi egyszeri összfőiskolás buli ötletére Fehérváron. A részletekbe még nem mennék bele, mert teljes mértékben egyeztetés alatt állnak. A jövő hét folyamán fogunk újra összeülni és akkor egyeztetjük a programötleteket. Ez az egyik terv. A másik, ugye itt Fehérváron adott a klubszoba, ahol kétheti rendszerességgel bármilyen programot, rendezvényt megszervezhetünk majd. Ez alatt gondolok sportra (akár közös focimeccs nézésre) és olyan kulturális programokra, mint például az itteni jazz tanszékes hallgatók akusztikus bemutatójára. Ezek az elsődleges dolgok, amiket itt Fehérváron szeretnék, hogy teljesüljenek.
És mit tervezel Pesten?
Pesten, mivel az ottani hallgatói önkormányzatot szinte teljes mértékben újra kell szervezni, hiszen lediplomáztak a régi tagok, nehezebb a dolog. Az új emberekkel, illetve az ottani rendezvényesekkel is többek között értekezni szeretnék először, hogy nekik milyen kapcsolataik vannak, amiket fel lehetne használni stb. Mindenesetre Pesten is szeretnénk beindítani a közösségi életet, havonta egyszeri, vagy kéthavonta egyszeri alkalommal szórakozási lehetőséget. Ez persze az ottani igényektől függ, várom is az ötleteket, javaslatokat. A rendezvényeseket jól ismerem, tudom, hogy velük jól lehet együtt dolgozni, de szeretnék minél több lelkes és aktív hallgatóval is megismerkedni.