Rajkort Miklós írása – nemzetközi tanulmányok szak, III. évf.
A Kodolányisok Világa KáVé rovatában nyomon követhető az a kétnapos nemzetközi konferencia, amelyen részt vehettek a Kodolányi János Főiskola hallgatói is április 15-16-án. A "Nemzeti és etnikai konfliktusok a Kárpát-medencében a 19-20. században" című tudományos rendezvényen a főiskola tanárain kívül számos vendégelőadó - határon innen és túl- tartott érdekfeszítő előadást a térség egyik kulcsfontosságú kérdéséről: az etnikai konfliktusokról, és azok kialakulásáról a történelem folyamán.
Az első nap előadásai a festői Budai Vár környezetében, az MTA BTK Jakobinus Termében zajlottak, ahol az esemény hangulatát nagymértékben növelte a magasztos környezet.
Második nap a főiskolán folytatódtak az előadások, ami egyben a konferencia zárását is jelentette. Mind a két nap információ-gazdag előadásokat hallgathattunk, amelyek egyrészt jól illeszkednek tanulmányainkhoz, másrészt nemzetközileg elismert szaktekintélyeket ismerhettünk meg.
Az előadások témái egytől-egyig aktuálisak voltak, és világos képet adtak arról, hogy a feldolgozatlan történelmi traumák milyen következménnyel járnak és hogyan hatnak napjainkban is. Terítékre került az 1920-as trianoni békediktátum is, illetve annak napjainkban is érezhető hatásai. A más országokhoz, más nemzetiségekhez került magyarok és az ott élő népcsoport közötti konfliktusok még máig érezhetőek.
Az annak idején elcsatolt területekről is érkeztek előadók (Felvidék, Délvidék, Erdély), akiknek személyes tapasztalatai közelebb hozták az általános kisebbségi problémákat.
Számos új információval gazdagodhattak azok a főiskolai hallgatók, akik éltek a nagyszerű lehetőséggel és részt vettek a Kodolányi János Főiskola, az MTA Bölcsészettudományi Kutató Központ Történettudományi Intézete és az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont Kisebbségkutató Intézete által rendezett konferencián. A tudományos program külön érdeme, hogy olyan problémakör feltárására helyezte a hangsúlyt, amellyel keveset találkozunk, noha napjainkban és a közelmúltban is jelen van Európában. Gondoljunk csak a kilencvenes évek balkáni háborújára, de példa erre a jelenlegi ukrajnai helyzet is. A rendezvény színvonalát nagymértékben növelte, hogy az előadások vegyes témájúak voltak, találkozhattunk történelmi személyekhez kapcsolódó, aktuális partnerségi kapcsolathoz kötődő, nemzetiségi konfliktusokkal, irodalomtörténelemmel foglalkozó és pszichológiai témájú előadásokkal.
Remekül sikerült a rendezvény, élmény volt részt venni a kétnapos nemzetközi konferencián. Aki lemaradt, bánhatja.