Simon Viktória - kommunikáció és médiatudomány szak, II. évfolyam
„A jól sikerült fotó titka az, ha ránézünk a képre, magunk előtt látjuk a pillanatot”
Simon Péter fotográfus Budapesten él és alkot, hétről-hétre portfóliókat készít, emellett gyakran készít felvételeket különböző rendezvényeken is. Mindemellett brand coondinatorként dolgozik egy ásványvízzel foglalkozó magyar cégnél, hiszen számára a fotózás amolyan melléktevékenység. Vagy talán nem is az, erről és sok másról beszélgettem vele.
Hogyan kezdődött a fotós pályafutásod?
Az egész évekkel ezelőtt kezdődött, amikor a tizennyolcadik születésnapomra vettem magamnak egy alap digitális fényképezőgépet. Hajtott a gondolat, milyen lehet lencsén keresztül megismerni a világot és a környezetem részleteit.
Az idő múlásával azonban az életed fontos részévé vált a fotózás. Hogyan tudod összeegyeztetni a munkádat és a fényképezést?
Hatodik éve brand coondinatorként dolgozom, hála az égnek gyakran tudom kamatoztatni a fotós tudásomat is a cégnél. Többször van olyan kampány, ahol szükség van profi felvételekre, videókra. Legutóbb fiatal, tehetséges sportolókról, „leendő olimpikonokról” készítettünk cimkére fotókat egy tehetségprogram kapcsán. Ez is egy remek alkalom volt arra, hogy összekössem a két dolgot. Jut idő a saját projektjeimre is, hiszen mindig arra van időnk, amire szeretnénk.
Mit jelent neked maga a fotózás? Mit érzel, ha kezedbe veszed a fényképezőgépet?
Számomra ez megnyugvás és egyben kreatív kiteljesedés. Amikor fotózom minden más gondomat, gondolatomat ki tudom zárni, és csak arra tudok koncentrálni, összpontosítani, amit szeretek és amit élvezek. A fotóalanyaimmal mindig viszonylag gyorsan megtalálom a közös hangot, mert mindegyik munkában át tudom adni magamat az érzésnek. Azt tartom, a jól sikerült fotó titka az, ha ránézünk a képre, magunk előtt látjuk a pillanatot.
Hogyan vállalsz felkéréseket, milyen témákat dolgozol fel szívesen?
Változó. Van, amikor nyakig úszom a munkában és alig érem utol magam, de vannak egészen nyugodt heteim is. A leggyakoribb felkéréseim a portfólió sorozatok, az esküvői megkeresések, de gyakran fotózom rendezvényeket is. Ezek mellett számos videó projektem is van.
Hol szoktad ezeket elkészíteni?
Munkafüggő. Gyakran fotózom stúdióban, a termékfotókat, portfóliókat, a világítás miatt ott készítem. Vannak azonban olyan feladataim, amelyek megkövetelik a változatos környezetet, a kültéri fotózást.
Mi volt az első igazi munkád? Hogyan fejlesztetted magad?
2011-ben a Víz Arca kampány volt az első igazi megmérettetésem a munkahelyemen. Reklámban szereplő fiatalok fotózásáról kellett werk videókat készítenem egy profi divatfotós mellett. Emmer László készítette a felvételeket tőle nagyon sokat tanultam azalatt az egy év alatt.
Egyébként a folyamatos tanulás, a trendek nyomon követése a fotózásban is fontos. Ha van időm, külföldi workshopokat nézek interneten, fotósoktól próbálok inspirációt szerezni, megtartva a saját magam stílusát. Autodidakta módon sokat tanultam könyvekből és online videókból egyaránt.
Mennyire fontos része a fotózásnak az utómunkálat?
Az utómunka mindig a nyers anyagok kiválogatásával kezdődik. Ha megvannak a legtökéletesebb felvételek, utána kezdődik a retus. Ha egy portfólió sorozatot nézünk, én a természetes hatású képeket szeretem. Igyekszem mindenkiből kihozni a legszebb, legtermészetesebb arcát, sosem csinálok senkiből mást, mint aki.
Mit tanácsolsz egy pályakezdő fotósnak?
Mindig legyen kitartó, járjon nyitott szemmel, próbáljon minél többet tanulni, akár autodidakta módon.