Bagladi Barnabás - kommunikáció és médiatudomány szak, II. évfolyam
Rendhagyó országházi látogatás, válságkommunikációs és média jogi workshopok
A tanév második projekthete a május elsejei ünnep miatt most csak két napos volt, de a tanszék kihozta belőle a maximumot, és nem maradtunk programok nélkül.
Hétfőn ellátogattunk az Országházba, ahol - amíg várakoztunk - megnéztük, hogy a Szent Korona a helyén van-e a kupolacsarnokban. Ezután a sajtóterembe mentünk, ahol az Országház sajtóreferense beszélt munkájukról, hogy milyen kommunikációs problémákat kell megoldaniuk, milyen szabályok vonatkoztak régen és vonatkoznak most az újságírókra házon belül, és hogyan válaszolnak a sajtó kérdéseire. Végül mi is feltehettük az aktuálpolitikával kapcsolatos kérdéseinket.
Ezután megnézhettük a vezérlőtermet, ahonnan a parlament.hu-n élőben követhető ülések felvételeit irányítják. Megmutatták, hogyan működik a rendszer, amivel gördülékenyen lehet követni az ülés eseményeit, milyen kamerákkal dolgoznak, és végül mi történik a felvett anyaggal.
A következő helyszín az Országgyűlési Könyvtár volt, ahol előadást tartottak a könyvtár történetéről, és elmondták, hogyan lehet igénybe venni a könyvtár szolgáltatásait. A könyvtárba minden tizennyolc év feletti külföldi és magyar állampolgár beiratkozhat, és akár Dunára néző ablak mellett olvashat a könyvtár hatalmas gyűjteményéből. Ezt követően körbejárhattuk a százharminc férőhelyes, gyönyörű könyvtárat.
A könyvtári program után idegenvezetést kaptunk az Országházban, olyan helyeken is jártunk, ahol a turisták általában nem fordulhatnak meg. Láttuk az felsőházi üléstermet, a lenyűgöző társalgókat, folyosókat és a főbejáratnál szerencsénk volt látni még a díszőrség egyik gyakorlatát is.
Másnap két workshopon vehettünk részt. Az első Bőhm Kornél kommunikációs szakértő válságkommunikációs workshopja volt „Te hogy csinálnád másképp?" címmel. Itt azt a feladatot kaptuk, hogy dolgozzunk ki egy kommunikációs stratégiát az egyik éppen aktuális politikai helyzetre. Miután felsoroltuk a helyzet érintettjeit, csoportokra osztva képviseltünk egy-egy érintett csoportot. A feladat érdekes volt, a végén a csoport képviselői között izgalmas vita alakult ki.
A keddi program zárásaként "Nem minden szabályozás cenzúra és nem minden cenzúra szabályozás” címmel Polyák Gábor jogász, médiakutató érdekes előadása következett. Az általános médiajogról és annak mostani, hazai helyzetéről szóló előadást követően megvitattuk, hol lehetnek a cenzúra, mint fogalom határai.