Interjú Simándi Irén történésszel
Levéltárba kerülnek a Magyar Rádió történelmi értékű dokumentumai, ezek első csomagját csütörtökön adták át a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárának. Az átadásról, valamint a kutatás részleteiről Simándi Irén történésszel beszélgettünk.
Mennyi időt vett igénybe az archívumban lévő dokumentumok feldolgozása?
Hároméves munka eredménye. A rádió történeti értékű dokumentumai az MTVA Központi Irattárában találhatók. Az iratok feldolgozását Sávoly Tamás levéltáros kollégám irányításával a közfoglalkoztatott munkatársak végezték. A rádió történetét hat éve kutatom. Ahogy elkezdődött a források feltárása, egyre érdekesebb dokumentumokat találtam, így kézenfekvő volt, hogy megkeressük a Magyar Nemzeti Levéltárat azzal a szándékkal, vegye át a történeti forrásokat és így mások is megismerhetik e felbecsülhetetlen értékű anyagot. Elkezdődött egy remek párbeszéd a levéltárral. 2015 őszére jutottunk el arra a szintre, hogy elkezdhettük a dokumentumok átadását. A levéltár munkatársai nagyon együttműködőek voltak, pedig speciális anyagról van szó. Nem papíralapú dokumentumokról, hanem zömében mikrofilmekről, amelyeket speciális dobozokban tároltunk.
Milyen dokumentumok kerültek átadásra?
Átadásra kerültek a Magyar Rádió hírei az 1945 és 1983 közötti időszakból, ez az eddigi leggazdagabb gyűjtemény, mindegyik híranyagot rendelkezésre tudtunk bocsájtani. Szintén mikrofilmen vannak az úgynevezett „műsorborítékok”, amely az elhangzott műsoranyagok dokumentumai.
A rádió egykori munkatársaival kapcsolatos anyagok is átkerültek a levéltárba?
Igen, az egyik legérdekesebb része az átkerült anyagoknak a személyi iratok, amelyek a levéltár Hess András téri épületbe kerültek, ezek az 1945 és 1958 közötti dossziék. Páratlan értékük van, személyes adatokat tartalmaznak, az egykori munkatársak jellemzéseit, a rádión belüli áthelyezésükkel kapcsolatos információkat, a munkaviszonyuk megszűnését és annak körülményeit. Értelemszerűen ezekhez a dossziékhoz nem férhet mindenki hozzá, a levéltári törvény betartása mellett, a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. vezérigazgatójának engedélye szükséges a kutatásukhoz.
Mi lesz a következő lépés, mennyi anyag vár még feldolgozásra?
A munka természetesen nem áll meg, hiszen még ezer iratfolyóméter dokumentum vár átadásra. Kronológiai sorrendben haladunk, legközelebb a telefonhírmondóval kapcsolatos dobozokat adjuk át, viszonylag sajnos csak kevés dokumentum maradt meg. Úgy tervezzük, hogy havonta fogjuk a Hess András térre szállítani a rendezett, már kutatható iratokat. A levéltár biztosítja az őrzést és a kutatást, a történészek és minden érdeklődők számára.
/MTVA, Skoff Elza blog/