A Magyar Tudományos Művek Tára (MTMT) nemzeti bibliográfiai adatbázis, amely nyilvántartja a tudományos élet szereplőinek munkásságát, egyben alapeszköze a tudományos tevékenység igazolásának. Az MTMT-ben minden magyar kutató elhelyezheti és nyilvánossá teheti tudományos munkásságának bibliográfiai adatait.
Az MTMT alapító intézményei: a Magyar Tudományos Akadémia, a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság, a Magyar Rektori Konferencia, az Országos Tudományos Kutatási Alapprogram és az Országos Doktori Tanács. A folyamatosan bővülő adatbázis lehetővé teszi, hogy egységes szerkezetben legyenek elérhetők a tudományos intézmények összesített, illetve a tudományos kutatók egyéni közleményei és idéző közleményei, megkönnyítve a tudományos és szakmai előmenetel megítélését, a pályázatok benyújtását és általában a kutatási teljesítmény értékelését.
Az adattár 2010. január 1-jétől kezdve működik Magyar Tudományos Művek Tára (MTMT) néven, új szervezési modellel, a régebbi Köztestületi Publikációs Adattár (KPA) tartalmát megőrizve.
A Kodolányi János Egyetem 2014-ben csatlakozott az adatbázishoz. Az MTMT intézményi szintű működtetését – rektori felhatalmazás alapján – a Kodolányi János Egyetem Könyvtára látja el.
Kapcsolat:
Tanyi Éva – könyvtáros
MTMT 4-es admin
Karnausz Terézia – könyvtáros
MTMT 5-ös admin
Török Márta - könyvtáros
MTMT 5-ös admin
Miért van szüksége az MTMT-re?
• Bolyai János Kutatási Ösztöndíj: Felhívja a figyelmet az MTMT-re, és ajánlja, hogy a pályázati anyag részeként elkészítendő publikációs és hivatkozási listához a jelöltek ezt a rendszert használják.
• MTA doktori eljárás: Tájékoztató az MTA doktora tudományos cím megszerzésére irányuló pályázat benyújtásához.
• Doktori (PhD) fokozatszerzés: Az Országos Doktori Tanács 231/2010 (XII.17) sz. határozata: Doktorandusz hallgatók adatbevitele az MTMT rendszerébe.
Mit nyújt az oktatóknak, kutatóknak az MTMT?
• Személyes tudományos bibliográfia összeállítása egyszerű;
• Kis munkaigénnyel karbantartható;
• Segíti pályázatok és jelentések készítését;
• Széles körben ismert formátum;
• Személyes honlapra beilleszthető;
• MTA, ODT, MAB, OTKA elfogadja, preferálja.
Regisztráció: https://m2.mtmt.hu/frontend/#
1. Operációs rendszertől függetlenül általánosan támogatott a Google Chrome vagy a Firefox használata. MacOS esetén a Safari használata során felmerültek apróbb hibák, ezeket az MTMT fejlesztői igyekeznek minél előbb kiküszöbölni.
2. A tudománymetriai táblázatok és néhány egyéb adat megjelenítéséhez szükséges, hogy a böngésző programban engedélyezettek legyenek a felugró ablakok.
3. Regisztrációkor adja meg munkahelyként az KJE megfelelő egységét.
4. Amennyiben az EDUID bejelentkezését szeretné használni, első alkalommal mindenképpen a felhasználónév/jelszó párossal kell bejelentkeznie. Amennyiben jelszavára nem emlékszik, használja az elfelejtett jelszó funkciót. Ha esetleg a felhasználónevét sem tudja, úgy lépjen kapcsolatba az intézmény adminisztrátorával. A sikeres bejelentkezést követően a jobb felső személyes menüben, a Saját adatok szerkesztése űrlap alján az EduID összekapcsolás gomb megnyomásával állíthatja be az EduID belépését.
5. A közlemények bevitelének első lépése a Társszerzők által felvitt közlemények magamhoz rendelése legyen. Ennek legegyszerűbb módja a keresőfelület „pontos mezőtartalom” mezőjébe a saját név összes variációjának beírása a következő módon: kiss g;g kiss;kiss gábor stb. A találati listán a saját szerzői nevére kattintva rendelje a közleményeket magához.
6. Második lépésként ellenőrizze, hogy a feltöltendő publikáció megtalálható-e a DOI, WoS, Scopus és a Matarka multidiszciplináris adatbázisok valamelyikében.
7. Kézi közleményfelvitelt csak akkor végezzen, ha a feltöltendő publikáció nem található meg az adatbázisok egyikében sem. A felvitel előtt érdemes egy keresést végigfuttatni.
8. Adatai csak akkor jelennek meg névre lekereshetően a nyilvános felületen, ha a szerzői adatlapján az importált vagy kézzel rögzített publikációit jóváhagyja.
8. A válogatott közleményeim listáját az MTMT2-bn újra össze kell állítani. A közlemények kijelölése után (egyenként vagy csoportosan) a "Lista" menüpont "Hozzáadás a válogatott közleményekhez" funkciójával állíthatjuk be a listán való megjelenést. Ugyanitt az eltávolítással vehetünk le a listáról közleményeket. A lista aktuális tartalma a bal panel listák szekciójában tekintehtő meg. A listát nyilvánossá is kell tenni, ez a szerzői adatlapon állítható be.
Letölthető segédletek az MTMT2-höz:
Útmutató szerzők számára az MTMT2 szoftver használatához
Rövid útmutató szerzők számára az MTMT2 szoftver használatához
MTMT közlemény rekordok ORCID adatbázisba történő importálása
Frascati tudományosztályozás beállítása lépésről lépésre
MTA tudományosztályozás beállítása a szerzői adatlapon
Idézések és említések kezelése (szerzői útmutató)
Publikációs és hivatkozási adatok benyújtása a Bolyai pályázathoz az MTMT-ből
Országos Doktori Tanács által közzétett útmutatók
Az MTMT programról a https://www.mtmt.hu/ oldalon, valamint könyvtárainkban bővebben tájékozódhat.