2025. 05. 20.

Visszatért a vadonba

Merlin, a genetikailag tisztavérű vadmacska, a Budakeszi Vadaspark közel 1 éves repatriációs folyamatát követően 2025. május 7-én visszatérhetett a természetbe. A Kodolányi Egyetem támogatásával Merlinre GPS nyomkövetős nyakörv is került, így közel 1 évig nyomon követhető mozgása és területfoglalása. 

Merlin 2024. június 5-én került elárvult, mentett kandúr vadmacska kölyökként a Budakeszi Vadasparkba. Két testvérével – Szerénkével és Lukréciával – együtt turisták találták meg Baranya Vármegyében. Megtalálóinak már elsőre feltűnt az apró állatok szokatlan viselkedése, mivel kifejezetten vad jegyeket mutattak: karmoltak, haraptak, kerülték az ember társaságát, így felmerült a befogadóban, hogy valószínű nem házi macskákat találtak.

A feltételezést beigazolta a genetikai vizsgálat, amely 2024. július 8-án megerősítette, hogy az egyedek fajtiszta vadmacskák és ténylegesen testvérek. A Duna-Dráva Nemzeti Park és a Duna Ipoly Nemzeti Park Igazgatósággal egyeztetve az a döntés született, hogy a kölyköket a vadmacska repatriálásban már jártas Budakeszi Vadaspark nevelje fel.

A Vadmacska Fajmegőrző Programban Szaffival – egy szintén sikeres visszatelepítési folyamatban részt vevő vadmacskával – szerzett tapasztalatok alapján a szakemberek célként tűzték ki, hogy az állatokat a lehető legkevesebb emberi kontaktus érje, így amint elérik a kifejlett állapotot, szabadon tudják engedni őket. A Programot egyébként még 2021 márciusában közös együttműködés keretei között indította el a Budakeszi Vadaspark, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság és a Pilisi Parkerdő, mellyel a „tisztavérű” vadmacskák fennmaradását kívánják elősegíteni a főváros és tágabb térségében.

Merlin pedig a napokban tért vissza a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság területére, a Pilisi Parkerdő Ztr. által örökerdő gazdálkodással kezelt, de turistaforgalommal kevéssé érintett erdeibe. A Kodolányi Egyetem támogatásával Merlinre GPS nyomkövetős nyakörv is került, így közel 1 évig nyomon követhető mozgása és területfoglalása.

A Kodolányi Egyetem célja a támogatással, hogy segítse a Vadaspark tudományos és fajmegőrző programját. Az Egyetem polgárai és a Kodolányi Gimnázium tanulói a vadmacskát választották kabalafigurának, mert a faj az erőt, szabadságot, éberséget és önállóságot képviseli, maga a program pedig a természetvédelem hatékony módszere, valamint az intézményi identitás, elköteleződés közösségi érzés erősítésének eszköze is. Az Egyetem célja a kabalafiguráján keresztül a vadmacska faj népszerűsítése és egyetemi hallgatóság figyelmének felkeltése a közösségi programok iránt. 

Forrás: nyolcezer.hu


« vissza

Helyszínek

Budapesti Nemzetközi Campus
1117 Budapest,
Prielle Kornélia u. 47-49.
Székesfehérvári Oktatási Központ
8000 Székesfehérvár,
Rákóczi u. 25.
Orosházi Oktatási Központ
5900 Orosháza,
Gyopárosi út 3/f.
info@kodolanyi.hu
+36 20 521 4870
Frissítve: 2025. 06. 17. 09:28
EFOP-4.2.1-16-2017-00004
EFOP-3.4.4-16-2017-00001 Calendula Terv