Érdekes témával zárult a Magyarország a változó világban című szabadegyetemi programsorozatunk az első szemeszter végén. A nyugati társadalom előtt álló kihívások. Merre tart a demokrácia? témakörét járta körbe Dr. habil Szabó Péter, az egyetem rektora Hervainé Dr. habil Szabó Gyöngyvér főiskolai tanárral. A programot Vargha Tamás miniszterhelyettes, a sorozat fővédnöke nyitotta meg.
Vargha Tamás az Európa előtt álló megfontosabb kihívásokról beszélt. Három dolgot emelt ki: a 8 éve elkezdődött migrációt, a 2020-as COVID-19 járványt és az orosz-ukrán háborút. Szó esett az USA és Kína közötti konfliktusról, és a Nyugat-Balkánról is beszélt, mint Magyarország legnagyobb külföldi missziójának helyszínéről. Jelenleg nem jó irányba tart a világ, ezt kellene európai szinten is orvosolni.
Hervainé Dr. habil Szabó Gyöngyvér az 1960-as évektől, vagyis a gyarmatosítás megszűntétől napjainkig vette számba az államiság és a demokrácia alakulását az Európai Unió tagállamaiban és az euro-atlanti térségben. A The Economist 2022-es demokrácia indexe szerint ma a világon 70 liberális, 25 fél-liberális és 25 illeberális ország létezik. Kelet-Közép Európa országaira a sérült demokrácia jellemző, Magyarországon jelenleg deliberatív demokrácia van. Például teljes demokrácia figyelhető meg Kanadában, az USA-ban viszont Trump elnöksége óta nem beszélhetünk erről. Az előadás utáni beszélgetésben szóba került a felsőoktatás jelenlegi helyzete is a demokrácia tükrében.
Az online közvetítés teljes anyaga elérhető itt.
A Szabadegyetem programsorozata az őszi szemeszterben folytatódik.