2023. 04. 26.

A globalizált világ gazdasági rendszerei

A bonyolultnak tűnő téma ellenére sok hasznos információ birtokába kerültek jónéhányan egyetemünkön és az online térben is, akik bekapcsolódtak a szabadegyetemi programsorozat előadásába, amelyet Prof. Dr. Cséfalvay Zoltán tartott Székesfehérváron.

A 18. században a gőzgép megjelenésével indult el az első ipari forradalom, addig az 1 főre jutó GDP stagnált az országokban. Azóta viszont rohamos fejlődésnek indult, és a mostani, 4. ipari forradalom idején megállíthatatlannak tűnik. A jövőről csak lineárisan tudunk gondolkodni, a technológia viszont nem így működik. Lassan indul el egy újítás, majd ugrásszerűen megemelkedik (ez a hype görbe), a köztudatba kerül, hírt ad róla a média, majd újabb stagnálás (pánik görbe) után – ha valaki fantáziát lát az adott dologban – folyamatosan emelkedni kezd. Cséfalvay Zoltán a GPS-t hozta fel példának, ami még 1978-ban jelent meg és mára lett a mindennapjaink része.

Az innováció a meglévő dolgok kombinációját jelenti. Steve Jobs 2007-ben mutatta be az első iPhone-t, amikor is egy kamerát tett az Apple a telefonba, tehát meglévő technológiákat ötvöztek. Ez hatalmas innovációs versenyt indított el a mobiltelefonok iparágában, megjelentek új munkakörök, például az App fejlesztő, amit 2007 előtt el sem tudtunk képzelni. Nem mellesleg a kamera-telefon kombinációnak köszönhetően a Kodak cég 5 évvel később csődöt jelentett, mert nem volt szükség tovább a termékeire.

A technológia fejlődésével „végre kiszabadult a robot az emberből”, sokkal több szabadidőt és kényelmet biztosít a társadalom számára, gondoljunk például az automata mosógépre. A robotok megjelenése – a 4. ipari forradalomban – számos munkakört veszélyeztet, például a sofőrökét, a jogászokét, a HR-esekét, a könyvelőkét stb. Jelenleg is 3,5 milliárd robot teljesít szolgálatot az egész világon. Azt viszont nem szabad elfelejteni, hogy a robotok finommotoros mozgásra nem képesek és a Mesterséges Intelligencia is csak a meglévő, hatalmas mennyiségű adathalmazból tud mintákat felismerni, vagyis előrejelzésre alkalmas, de soha nem hoz döntéseket. 

Az előadás után Dr. habil Szabó Péter rektor vezetésével beszélgetés alakult ki a jelen lévők között, amelynek során izgalmas kérdéseket taglaltak.

Az innovációt, a fejlődést mi magunk hajtjuk, és az évek előre haladtával egyre több dolgot tudunk kombinálni. Annyi bizonyos, hogy  a mi felelősségünk, hogy a technológiai változásokra hogyan reagálunk.

Az előadás megtekinthető az alábbi linkre kattintva:

https://echonetwork.webinargeek.com/watch/replay/2147826/2ec3d6e4825ecfd20d539d0b2290ba3b/



« vissza

KJE felvételi tájékoztató

Töltsd le a KJE aktuális felvételi kiadványát!

PDF-ben letöltöm

Helyszínek

Budapesti Nemzetközi Campus
1139 Budapest,
Frangepán utca 50-56.
Székesfehérvári Oktatási Központ
8000 Székesfehérvár,
Fürdő utca 1.
Orosházi Oktatási Központ
5900 Orosháza,
Gyopárosi út 3/f.
info@kodolanyi.hu
+36 20 521 4870
Frissítve: 2023. 06. 08. 14:12
EFOP-4.2.1-16-2017-00004
EFOP-3.4.4-16-2017-00001 Calendula Terv