Magyarországon először: műkereskedelmi-művészeti menedzser diploma
Műkereskedelmi-művészeti menedzser felsőfokú szakképzést indít keresztféléves rendszerben, februári kezdéssel a Kodolányi János Főiskola, ezzel Magyarországon először indul felsőfokú végzettséget adó képzés a műkincskereskedelem területén.
A főiskolán többéves előkészítés előzte meg a kuriózumnak számító, három féléves felsőfokú képzést: Dr. Tarbay Gabriella vezetésével az andragógia szakos hallgatók műkereskedelemmel kapcsolatos ismereteket tanulhatnak évek óta. A specializáció gyorsan népszerűvé vált a diákok körében, így a következő lépés az volt, hogy 2014 márciusában együttműködési megállapodást kötött a Kodolányi főiskola a BÁV Zrt-vel. Ezzel lehetőség nyílt arra, hogy a műkereskedelem specializációs hallgatók gyakorlatban is megismerkedhessenek a műkereskedelem világával.
Fontos megjegyezni, hogy a BÁV a legnagyobb hazai aukciós ház, és a csaknem kétszázötven éves, kezdettől fogva magyar tulajdonban lévő cég meghatározó tényező a műkereskedelemben. Csaknem mindennel foglalkozik, ami a műkereskedelem területére kiterjed; festmény, bútor, szőnyeg, ékszerek, órák, különböző műtárgyak, minden, amit nagy érdeklődés övez.
Dr. Hoffmann Orsolya a KJF felnőttképzési- és nemzetközi rektor-helyettese többek között elmondta, a hallgatók tanulmányaik során megismerik az egyes művészeti ágak kiemelkedő alkotóit, mestereit, a műkereskedelemhez kapcsolódó jogszabályokat, a menedzsment műkereskedelemben elfoglalt helyét, szerepét, jártasságra tesznek szert brendek, márkák, arculatok építésében, tervezésében; megtanulják projektként kezelni az aukciós tevékenységet, a kiállítás rendezést. A marketing és médiaismeret ugyancsak fontos szerepet kap a képzésben.
Koncz Erika a BÁV Zrt. kommunikációs és ügyfélkapcsolati vezetője kiemelte, hogy a képzés során olyan elméleti és gyakorlati ismeretekre tesznek szert a hallgatók, amely a műkereskedelem bármely területén alkalmassá teszi őket középvezetői, menedzseri munkakör ellátására.
Az elméleti tudás megszerzése mellett óriási hangsúlyt kap a gyakorlat, amelyhez cégük biztosítja a feltételeket.
A végzett hallgatók műkereskedelmi pr és műkereskedelmi marketingtervezés, aukciósmenedzsment és művészeti menedzsment területén végezhetnek feladatokat, alkalmasak lesznek a műkereskedelmi piacra kerülő értékek felismerésére és azok sikeres eladására, a gyűjtői és befektetői igények felmérésére, a működéshez szükséges körülmények megteremtésére, arculat kialakítására, média megjelenések megtervezésére, az aukciós események kreatív koncepciójának kidolgozására.
A szakirányú továbbképzés színvonalát olyan oktatók biztosítják, mint Kiss Erika PhD, a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Tárának művészettörténésze, Pásztor Emese PhD művészettörténész, az Iparművészeti Múzeum Textilosztály vezetője, Horváth Hilda PhD művészettörténész, az Iparművészeti Múzeum Adattár vezetője, Buzinkay Péter PhD, a Forster Központ Műtárgyfelügyeleti Iroda vezetője, Gimesy Péter filozófus-művészettörténész, a Magyar Nemzeti Galéria munkatársa és Koncz Erika címzetes főiskolai docens, a BÁV Zrt. kommunikációs és ügyfélkapcsolati vezetője.
A levelező tagozatú képzésre bármely képzési területen szerzett alapfokozattal (BA, BSC), mester fokozattal (MA), valamint főiskolai /egyetemi végzettséggel rendelkezők jelentkezhetnek.
Azok jelentkezését is várják, akik a megjelölt feltételeknek megfelelnek, az ott felsorolt szakok egyikén sikeres záróvizsgát tettek, oklevelük kiállítása folyamatban van, s ezt igazolni is tudják.
A képzés Budapesten a KJF Frangepán utcai oktatási központjában, valamint a BÁV Aukciósházban lesz szombatonként.
Minderről bővebb felvilágosítást kaphatnak az érdeklődők a (22) 543-475, (22) 543-391 telefonszámon és a felnottkepzes@kodolanyi.hu e-mail címen.
V.I.